Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hra o trůny proměněná k nepoznání. Trailer ukazuje, jak by známá fantasy vypadala v současnosti, podívejte se

Hra o trůny proměněná k nepoznání. Trailer ukazuje, jak by známá fantasy vypadala v současnosti, podívejte se

Sotva skončil poslední díl sedmé série Hry o trůny, fanoušci už se rozhlížejí po dalším zpracování, kterým by si oblíbený příběh mohli připomínat. A televize HBO by jim měla vyjít vstříc. Autor námětu George R. R. Martin potvrdil, že se chystají scénáře pěti prequelů, tedy příběhů, které dějově předcházejí původní Hře o trůny. Na webu se ale objevil i trailer, který se odehrává v budoucnosti. Podívejte se na něj níže v článku.

Spisovatel Martin před čtvrt rokem potvrdil, že spolupracuje s HBO na tvorbě scénářů k novým příběhům, které dějově předcházejí původnímu seriálu. Takzvaných prequelů by mělo údajně vzniknout až pět. Přestože někteří fanoušci jsou nadšení, jiní se naopak dle listu The Guardian obávají, že práce na scénářích zdržují Martina od dokončení šestého dílu knižní verze Hry o trůny, která by se měla jmenovat The Winds of Winter.

Poslední kniha A Dance with Dragons vyšla v roce 2011 a fanoušci po šesti letech čekání začínají být už trochu netrpěliví. Sám Martin totiž potvrdil, že ačkoli plánuje knihu dokončit, scénáře mají nyní přednost. Děje jednotlivých prequelů ale zatím nejsou příliš známé. Jeden z nich by se měl ale pravděpodobně odehrávat v čase takzvané Robertovy rebelie, než se Robert Baratheon chopil po Targaryenech Železného trůnu.

Na youtube se tento týden objevil další trailer, který láká na seriál Westeros the Series. Přestože se v něm objevují vznešené rody i místa z původního seriálu, děj se odehrává v moderních kulisách velmi blízké budoucnosti.

Všechny zajímavosti o seriálu Hra o trůny (Game of thrones) si můžete přečíst ZDE.

Upoutávka je ale pravděpodobně pouze dílem fanoušků, přestože na závěr videa se objevuje datum premiéry v roce 2019. Podle reakcí uživatelů na youtube by byla část fanoušků konceptem děje v budoucnosti nadšená, jiní ale nešetří kritikou a píší, že o podobné zpracování by neměli zájem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1