Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hranolky z Mekáče nebo boxerky vytažené z mrazáku. Australanky zkouší bizarní metody početí

Hranolky z Mekáče nebo boxerky vytažené z mrazáku. Australanky zkouší bizarní metody početí

Podle nového průzkumu některé Australanky toužící po početí spoléhají na dost bizarní pověry a praktiky, mezi nimiž porce hranolků od McDonald's krátce po styku zdaleka nepatří mezi ty nejkurióznější.

V Austrálii je nejoblíbenějším datem narození 17. září a mezi pět nejčastějších dat narození patří také 23. a 24. září. To znamená, že během vánočních svátků, kdy je na jižní polokouli léto, je v místních ložnicích dost rušno. Co ale dělají páry, které chtějí počít potomka? 

Běžný způsob, jak posílit šanci na početí, podle 37 procent dotázaných představuje denní porce tmavé čokolády. Další oblíbenou potravinou je ananas - 32 procent žen tvrdí, že jim pomohla konzumace samotného ovoce či pití ananasové šťávy, napsal zpravodajský server News.com.au.

Stále také přežívá pověra, kterou si předávají celé generace žen. Podle ní je třeba po sexu zvednout nohy do vzduchu a alespoň tři minuty simulovat šlapání na kole. Celkem 58 procent dotázaných uvedlo, že u nich tato metoda zabrala.

Další tipy zahrnují nošení ponožek během styku a týden po něm, aby se udržely nohy v teple (deset procent), či obrácená psychologie, kdy si žena usilovně sugeruje, že dítě vlastně nechce.

A 15 procent dotázaných je přesvědčeno, že šance na početí ohrožují moderní technologie, a proto spí v naprosté temnotě a vypínají telefon, všechna elektronická zařízení i wi-fi připojení.

Mezi ty méně běžné - a více bizarní - triky patří například nošení zeleného oblečení a spaní v zeleném ložním prádle (pět procent), piercing v levé nosní dírce (půl procenta) či patrně nejbizarnější praktika, kdy si má partner oblékat slipy či boxerky vytažené z mrazničky. Sto statečných mužů bylo ochotno tento způsob vyzkoušet.

Podle průzkumu, který mezi 1500 ženami provedl Channel Mums, téměř čtvrtina žen touží počít dítě během vánočního období; 17 procent z nich to zkoušelo i během minulých Vánoc a šest procent to plánuje i na letošní rok.

„Otěhotnět není vždy snadné, a proto páry, které se o to už nějakou dobu snaží, jsou ochotny vyzkoušet prakticky cokoli, co by mohlo pomoci. A i když neexistuje příliš mnoho vědeckých či zdravotních důkazů, které by tyto tipy podporovaly, naše členky přísahají, že jim pomohly - proto stojí za to je vyzkoušet, pokud je nepřipraví o radost ze sexu,“ říká zakladatelka ChannelMum Siobhan Freegardová.

Víte, proč je pátek třináctého nešťastným dnem a jaké pověry se s ním pojí? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1