Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrdinové z jeskyně: Za záchranou chlapců stojí tisíce lidí, někteří riskovali životy

Hrdinové z jeskyně: Za záchranou chlapců stojí tisíce lidí, někteří riskovali životy

Záchranu 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra z thajské jeskyně sledoval doslova celý svět. Součástí týmu, který se vydal do útrob hory a proplouval kalnou vodou, nebyli jen členové thajského námořnictva, ale také řada dobrovolníků.

První hlas, který chlapci po dlouhých dnech v jeskyni slyšeli, pařil britskému potápěči Johnu Volanthenovi, který spolu s dvěma dalšími krajany přicestoval do Thajska tři dny poté, co fotbalový tým zmizel. Nepostradatelným se stal i australský lékař Richard Harris, který má s potápěním letité zkušenosti. Právě on sledoval zdravotní stav chlapců a měl za úkol rozhodnout, zda budou schopní náročnou záchrannou akcí projít. Spolu s ním se o skupinu staral i thajský lékař Pak Loharnshoon, video, kde chlapcům ošetřuje drobné rány, doslova obletělo svět.

Do jeskyně se potopil i dánský potápěč Claus Rasmussen. V Thajsku žije už několik let a spolu s Belgičanem Benem Reymenantsem, který se akce také zúčastnil a nejspíš byl součástí skupiny, která chlapce objevila, vede kurzy potápění.

Podobně se zapojil i Fin Mikko Paasi, který si na malém thajském ostrově Koh Tao, založil centrum specializované na technické potápění. Jeho doménou jsou především ponory do jeskyní nebo například vraků lodí. Spolu s ním centrum provozuje Ivan Karadzic, ten se do záchrany chlapců zapojil také. Serveru BBC se pak svěřil, jaké pocity během akce prožíval. „V žádném případě není normální, aby jedenáctileté děti provozovaly jeskynní potápění. Potápějí se v prostředí, které je považováno za jedno z nejnebezpečnějších. V nulové viditelnosti.“ Když poprvé zahlédl jedno z uvězněných dětí, zmocnil se ho strach. „Byl jsem strašně vyděšený, ale když jsem viděl, že žije, dýchá a zdá se být v pořádku, ulevilo se mi.“

Nepostradatelnou se stala také speciální jednotka thajského námořnictva v čele s admirálem Arpakornou Yuukongkaewem. Byli to členové námořnictva, kteří zůstali v jeskyni až do doby, než se i poslední chlapec dostal bezpečně ven. „Jsem šťastný a věřím, že stejně šťastní jsou i všichni ostatní Thajci. Od prvního dne, kdy nás povolali k záchranné akci, jsme se museli vyrovnat s několika neúspěchy. Hladina vody totiž postupně stoupala,“ řekl serveru BBC admirál Yuukongkaew. „Mysleli jsme, že to nezvládneme. Stále jsme ale doufali, že mohou být na živu a věděli jsme, že musíme jít dál. Naděje byla to jediné, s čím jsme mohli pracovat. Nakonec se ale ten malý kousek naděje stal skutečností.“

Na záchraně se podílel i člen tamního námořnictva Saman Gunan. Ten ale za dosud neznámých okolností zemřel. Pomáhal v rozmisťováním lahví s kyslíkem po jeskyni, na zpáteční cestě ale ztratil vědomí a i přes opakované pokusy o oživení zemřel.

1080p 720p 360p
Záchranáři se starají o 12 chlapců a jejich trenéra, které hluboko v jeskynním uvěznila voda

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744