Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvězdné války jsou opět na vrcholu. Nový díl má za sebou evropskou premiéru a míří do českých kin

Hvězdné války jsou opět na vrcholu. Nový díl má za sebou evropskou premiéru a míří do českých kin

Ve světě filmu teď asi není žhavější zboží než poslední díl kultovní ságy Star Wars. Film s podtitulem Poslední z Jediů má po světové i evropské premiéře. Na tu kromě hvězd snímku přišli i britští princové.

Film Star Wars: Poslední z Jediů má za sebou premiéru na evropském kontinentu. Na událost v britské metropoli dorazila řada filmových hvězd, které si v pokračování kultovní série zahrály. Fanoušky pozdravili například Daisy Ridleyová, Adam Driver či Mark Hamill. Kromě nich se po červeném koberci prošli i herci v bílých kostýmech takzvaných stormtrooperů.

Světová premiéra se konala v neděli v Los Angeles. Zvědavost a nadšení tam střídaly dojemné chvilky. Režisér hvězdné ságy Rian Johnson věnoval noc již zesnulé herečce Carrie Fisherové, v roli princezny Leily. „Bude tu s námi, jakmile se objeví na plátně. Je zvláštní, nemít jí tu dnes, byla by hvězdou večera. I tak všem přeji příjemnou zábavu, na počest Carrie,“ uvedl Johnson.

Nový díl popisuje nadpřirozenou energii prostupující galaxií a nalézá rovnováhu v magické Síle.

Na plátna se vrací nejen již zmíněná princezna Leila, ale i Luke Skywalker v podání Marka Hamilla, jehož práci označili první recenzenti jako dokonalou. Po boku mu stojí Daisy Ridleyová, jako mladá hrdinka Rey.

720p 360p
Star Wars: Poslední z Jediů

V pořadí osmý díl hvězdné série se stopáží 152 minut patří mezi nejdelší ze všech a diváky uspokojí nejen očekávaným dobrodružstvím, boji se světelnými meči a bitvami armád, ale i novými místy a postavami. Do českých kin bude uveden ve čtvrtek 14. prosince.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1