Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hypnóza a svěcená voda. Ruský lék na nemoc jménem homosexualita

Hypnóza a svěcená voda. Ruský lék na nemoc jménem homosexualita

Přestože Rusko oficiálně nebere homosexualitu jako psychickou nemoc, lidem s menšinovou sexuální orientací se tam rozhodně nežije jednoduše. Homosexuálové a lesbičky se setkávají s útlakem a omezováním svých práv, na druhé straně se však musí vypořádat i s tím, že mnoho chytráků se snaží na jejich odlišnosti vydělat. A léčitelé občas používají skutečně originální medicínu. 

Osmdesátiletý Yan Goland z Nižného Novgorodu podle vlastních slov vyléčil už 78 gayů a osm transsexuálů. Spoléhá se především na hypnoterapii, ale nepohrdne ani psychoanalýzou či identitní terapií. „Když ke mně přijde pacient, ukážu mu podobné případy jako je on sám – jací byli dříve a jací budou po terapii. Pacient je pak plný naděje, že mu můžeme pomoci a rozumí tomu, že se potřebuje léčit,“ říká Goland.

Zda jeho „léčba“ funguje je však zcela neprokazatelné, mnozí odborníci usuzují, že takovýto mix terapií může dokonce i uškodit. „Výsledek jeho terapie byl hrozný, poškozující. Jsem upřímný, byla to katastrofa,“ říká Jurij, jeden z jeho klientů.

Existují ale i další metody jak v Rusku nevhodnou sexuální orientaci „léčit“. V silně religiózní zemi se mnoho rodičů, když se dozvědí o sexuální orientaci svých potomků, obrací na církev. Dnes 27letá Maria vypráví o této zkušenosti, kterou podstoupila jako třináctileté děvče. „Polévali mě svěcenou vodou, ostatní přitom odříkávali modlitby. Tvrdili mi, že mé zaujetí ženami pochází od Satana, občas mě bičovali pruty,“ vzpomíná Maria, pro niž byla tato zkušenost utrpením.

Přestože v Rusku není homosexualita zařazena mezi mentálními nemocemi, pronásledování gayů a lesbiček je především v Čečensku, ale i v jiných částech Ruska, na denním pořádku. Rusko homosexualitu ze seznamu nemocí vyřadilo v roce 1999 – pro srovnání, USA tak učinily v roce 1973 a Světová zdravotnická organizace v roce 1992. Světovým standardem je, že vědci neuznávají ani nepovažují za nutné jakoukoliv léčbu homosexuální orientace.

Gayů v Rusku se v posledních dnech zastala i německé kancléřka Angela Merkelová. „S prezidentem Putinem jsme hovořili o velmi negativní zprávě, která pojednává o tom, co se nyní děje homosexuálům v Čečensku. Požádala jsem prezidenta, aby využil svůj vliv k tomu, aby zajistil ochranu těchto menšin a jejich práv,“ řekla před pár dny Angela Merkelová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744