Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ignorujte zraněné, nedávejte své číslo prostitutce. Američtí vojáci nacvičují na třetí světovou válku

Ignorujte zraněné, nedávejte své číslo prostitutce. Američtí vojáci nacvičují na třetí světovou válku

Pach střelného prachu, zvuk kalašnikovů a ruština. Podle prvotních indicií by se zdálo, že se člověk nachází v nestabilní oblasti východní Ukrajiny. I zde ale stále vládne Donald Trump. V Severní Karolíně se američtí vojáci v unikátním výcvikovém táboře připravují na třetí světovou válku.

Unikátní tréninkové centrum Camp Lejeune funguje jako autentický simulátor bojových operací. Nyní se přeměnil na blíže neurčenou oblast na východě Evropy. Kromě zvukových efektů zbraní a simulovaného pachu střelného prachu, zde působí i najatí herci. Kvůli autenticitě hrají civilisty imigranti z východní Evropy a jejich potomci. Jsou tu ale i nepřátelé, kteří se snaží vojáky zlikvidovat. V jejich týlu se jako herci angažují často váleční veteráni.

„Musí být připravení na všechno. Ale je pravda, že jakmile by se američtí vojáci skutečně ocitli na Ukrajině, byl by to počátek třetí světové války,“ vysvětluje webu The Daily Beats veterán Greg Jackson, který se na fungování vojenského tábora podílí.

Vojáci se tu také učí správným postupům. Ani zranění a naříkající civilisté nesmí například odvést jejich pozornost od splnění úkolu. Přestože vše je pouze jako, vojáci musí být neustále ve střehu. Jackson se například od jednoho z účastníků výcviku dozvěděl telefonní číslo lehce tím, že se na něj zeptal. Varoval pak vojáky, že své osobní informace nesmí poskytovat ani na první pohled neškodným civilistům nebo například prostitutkám, protože prostřednictvím čísla pak lehce zjistil na internetu podrobnosti o osloveném vojákovi.

Kdo šlápne na minu, nebo se dostane do palby, musí padnout k zemi. Velitel následně na konci zásahu zrekapituluje, kdo zemřel a kvůli jaké chybě. Účastníci výcviku poté celou situaci probírají na společném sezení při promítání kamerových záběrů z akce. A ani podle jejich reakcí se nejedná jen o neškodnou hru na vojáčky. Mnozí jsou prý skutečně naštvaní a nemají daleko k slzám, když přiznávají, že udělali chybu, kvůli které jejich spolubojovníci „zemřeli“.

Táborová technika nabízí možnost přizpůsobit prostředí různým situacím. Tam, kde to dnes vypadá na východoevropskou vesnici, může vyrůst několik afghánských domů. Zvlášť během konfliktu v Afghánistánu a Iráku se zde vojáci také učili, jak komunikovat s civilisty a místním managementem. Místní producenti mají k dispozici množství různých bojových scénářů, kulis, kostýmů i portfolium vyhovujících komparzistů.

Kromě amerického výcvikového centra údajně existuje podobné zařízení ovšem v daleko menším rozsahu i přímo na Ukrajině, kde Američané trénují místní vojáky. I Camp Lejeune se má rozšířit. V současnosti se totiž všechny simulace odehrávají pouze v přizpůsobených interiérových studiích. Od roku 2020 ale bude výcvik zahrnovat i pohyb venku.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link