Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ikarie XB1 přistane na Berlinale

Ikarie XB1 přistane na Berlinale
 

Digitálně zrestaurovaná klasika režiséra Jindřicha Poláka se představí divákům nejnavštěvovanějšího festivalu světa v únoru 2017.

Sci-fi legenda vznikla v roce 1963. O půl století později plní sály předních světových přehlídek. V novém, digitálně vylepšeném hávu.

Film byl letos v květnu jako historicky první zástupce české kinematografie prezentován v sekci Classics mezinárodního filmového festivalu ve francouzském Cannes. Na Berlinale ho vybrali do sekce „Retrospektive: Future Imperfect. Science · Fiction · Film“.

Oživení pomohly zahraniční granty

Snímek digitálně restauroval Národní filmový archiv v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, spolufinancovaného českým ministerstvem kultury. 

Ikarii XB 1 natočil režisér Jindřich Polák volně podle románu Stanisława Lema K mrakům Magellanovým. Hlavní role ztvárnili Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček a František Smolík. Příběh s humanistickým podtextem je situován do roku 2163, kdy se kosmický koráb s mezinárodní posádkou vydává hledat mimozemské formy života.

V Česku je film distribuován v kinech od června, hned se dostal do žebříčku 20 nejnavštěvovanějších filmů. Doposud jej v kinech vidělo na 3000 diváků. V prosinci vydá Národní filmový archiv tento snímek na DVD a Blu-Ray discích.

Ikarie XB 1 je součástí projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví zaměřeného na zpřístupnění archivních snímků v nových technologických podmínkách, za něž se počítají kina s digitální projekcí, televizní vysílání ve vysokém rozlišení či nosiče Blu-ray.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1