IKEA sklízí úspěch se skládacími příbytky pro uprchlíky. Vyhrála prestižní cenu

kris

30. 01. 2017 • 04:00

Skládací domek pro uprchlíky Better Shelter, který navrhla IKEA společně s OSN, dostal designérskou cenu za rok 2016. Prestižní cena Beazley Design of the Year ocenila mimo jiné to, že domek je vyroben z recyklovatelných plastů, skládá se z 68 komponentů a dá se sestavit za pár hodin.

Domek dokáže ubytovat pětičlennou rodinu, je v něm solární panel, aby si jeho obyvatelé mohli v příbytku svítit a nabít elektrické přístroje. Výrobu zahájil švédský nábytkářský gigant v roce 2015 a 16 tisíc kusů už bylo posláno do zemí jako Irák, Řecko nebo Niger. Tam slouží nejen jako příbytky, ale i jako kliniky či kanceláře, píše CNN.

„Tento projekt je důležtý, a dokonce optimistický, protože poskytuje nejen design, ale i bezpečnou výrobu a distribuci. Ukazuje sílu designu reagovat na podmínky, ve kterých se nacházíme a jež dokážeme proměnit,“ říká Jana Scholzeová, členka odborné poroty.

Domek zvítězil nad zdánlivě výraznějšími projekty – například běžeckými botami Adidas vyrobenými z plastů, které vyplavilo moře, či oceňovanou budovou Technické univerzity v Peru.

Není to poprvé, co velkou roli při oceňování sehrál sociální rozměr projektu. Loni zvítězil mikročip, který dokáže napodobit funkce orgánů. Porazil i samořídicí auto od Googlu nebo budovu Nadace Louise Vuittona od Franka Gehryho.

Letos také uspěl návrh hrnečku pro vesmírné stanice, obal alba Davida Bowieho Blackstar či chytrá helma na kolo.  

SDÍLET