Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ikonické doubledeckery pomohou londýnskému ovzduší. Budou jezdit na kávu

Ikonické doubledeckery pomohou londýnskému ovzduší. Budou jezdit na kávu

Ikonické londýnské dvoupatrové autobusy čeká pořádná kofeinová injekce. Už brzy by totiž začnou jezdit na bionaftu, která se částečně vyrábí z použitých kávových zrn. Projekt je součástí zaváděcího projektu společnosti Royal Dutch Shell a Bio-bean. Pokud se osvědčí, tak firmy plánují expanzi i do kontinentální Evropy.

K Londýnu patří podobně jako královna, fotbalový klub Arsenal nebo Big Ben. Sytě červené dvoupatrové autobusy double-decker dokreslují atmosféru metropole a nyní se budou moci pochlubit i ohleduplností k životnímu prostředí. Budou totiž nově jezdit na biopaliva, která se částečně vyrábí z kávových zrn, upozorňuje deník Independent.

Londýnská dopravní společnost řešila problém, jak na jednu stranu jezdit ekologičtěji, ale zároveň vyjít vstříc veřejnosti, která kritizuje výrobu a používání biopaliv z potravin. S řešením přišla firma Bio-bean, která vyrábí bionaftu z použitých kávových zrn. 

Společnost se kvůli tomuto projektu spojila s tisícovkami britských kaváren včetně řetězců jako je Costa Coffee či Caffe Nero, aby od nich použitý kávový „odpad“ převzala a dále zpracovala. „Zajímá nás jakékoliv místo, kde se pije hodně kávy,“ tvrdí Arthur Kay, zakladatel společnosti Bio-bean.

Použitý odpad z kávy je převezený do sídla společnosti, kde je přeměněný na bionaftu, která se následně dále mísí s běžnou naftou. Konečný produkt je pak odeslán na centrální londýnskou zásobovací stanici, odkud autobusy tankují své pohonné hmoty. 

„Naše společnost byla založena na myšlence, že odpad neexistuje – jsou jen zdroje, které se ocitly na špatném místě. Použitá káva je velmi výhřevná a energeticky vydatná a obsahuje cenné součásti, díky kterým jde o ideální zdroj k produkci čistých paliv," tvrdí společnost. 

V rámci zaváděcího provozu firma londýnským autobusům dodá šest tisíc litrů bionafty, nevylučuje však rozšíření spolupráce. Pokud se projekt osvědčí, nejspíše zamíří i do kontinentální Evropy. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744