Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Iluzionista Brown chystá novou show na Netflixu. Skupina lidí v ní má někoho zmanipulovat k vraždě

Iluzionista Brown chystá novou show na Netflixu. Skupina lidí v ní má někoho zmanipulovat k vraždě

Společnost Netflix chce odvysílat kontroverzní show, během níž se má skupina lidí snažit někoho zmanipulovat k vraždě. Ta samozřejmě nebude reálná, ale přesto upoutávka k reality show vzbudila udivené a kritické reakce na sociálních sítích. Informoval o tom britský deník The Daily Mail.

Otázka, kterou si klademe, je velmi jednoduchá: Může být člověk nátlakem okolí zmanipulován tak, aby spáchal vraždu? vysvětluje smysl show nazvané The Push její autor Derren Brown. Podle tohoto britského iluzionisty má jít o sociální experiment.

V show, která bude k dispozici ke streamování 27. února, má skupina najatých osob přesvědčit jednu osobu, že nemá jinou možnost než někoho zabít. Daná osoba má podle Browna uvěřit, že jde o reálnou situaci, a nebude údajně vědět, že je filmována. Brown na twitteru oznámil, že po této show mají následovat dvě další.

Na reklamní upoutávce jsou záběry z podobné show, kterou pod názvem Pushed To The Edge udělal Brown v lednu 2016. Tehdejším protagonistou, který údajně o ničem nevěděl, byl podnikatel Chris Kingston. Na něj bylo sehráno představení fiktivního charitativního galavečera, na němž se ho několik lidí snažilo přesvědčit, že musí daného člověka shodit ze střechy. Kingston to odmítl.

Mám vážné pochybnosti o této akci. Nemyslí si, že Derren Brown je idiot, ale..., komentovala akci jedna z uživatelek twitteru. Podle jiného komentáře se tím znovu ukazuje, že televizní reality show jsou chyba.

Brown přišel už s řadou kontroverzních projektů. Na jednom z nich, nazvaném Apokalypsa, například v roce 2012 přesvědčoval jistého muže, že na Zemi dopadl meteorit a že je konec světa. V roce 2003 hrál v přímém přenosu ruskou ruletu s pistolí, kterou mu nabil vybraný dobrovolník. Pořad i přes kritiku britské policie odvysílala britská televize Channel 4, ovšem s mírným zpožděním, údajně proto, kdyby se iluzionistické číslo nepovedlo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1