Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inaugurace, které se nepovedly: Protesty sufražetek nebo mrtvé holubice

Inaugurace, které se nepovedly: Protesty sufražetek nebo mrtvé holubice

U příležitosti prezidentské inaugurace Donalda Trumpa se chystají demonstrace, nebude to ale poprvé. Protesty sufražetek pokazily vstup do Bílého domu Woodrowu Wilsonovi. Richard Nixon otrávil ptáky v širém okolí a William Henry Harrison krátce po svém projevu zemřel. 

Velké protesty, které na slavnostní den slibují Trumpovi odpůrci, nejsou nic, co by historie neznala. V roce 1913 na ně doplatil Woodrow Wilson, kterého při příchodu do prezidentské rezidence vítalo pouze dvacet příznivců. Samotnou hlavu státu malý zájem veřejnosti tehdy zaskočil.

Zbylí lidé byli spíše zvědaví na pochod sufražetek, který ten den dorazil do Washingtonu, a dali tedy přednost konkurenční akci. Měli na co se dívat, ženy si připravily divadelní představení i průvod městem. Policie ovšem nedokázala zabránit násilnostem, které v průběhu dne propukly, a tak některé aktivistky skončily poplivané a s roztrhanými šaty.

Nejkratší dobu v úřadu, pouhých 32 dní, strávil mezi březnem a dubnem 1841 William Henry Harrison. Na úvod svého předpokládaného vládnutí si nachystal velkolepou řeč, kterou houževnatě v mrazu a větru přednášel téměř dvě hodiny. Bohužel si přitom uhnal zápal plic, kterému 4. dubna podlehl.

Když do křesla nastupoval Ulysses Simpson Grant, také si to vyžádalo několik obětí na životech, naštěstí ne lidských. Parádní ples se konal v nevytopeném sále, kde panovala velká zima. V klecích tak postupně popadala z bidýlek stovka kanárků, kteří měli rozveselovat hosty svým cvrlikáním. 

S mrtvými ptáky se potýkal také Richard Nixon, který si ale zavařil sám. Kvůli obavám, aby početná hejna holubů nenarušila jeho nástup do vrcholné funkce, nechal stromy podél trasy prezidentské kolony postříkat jedem. Když jel do Bílého domu, ze stromů prý padali mrtví ptáci a pokrývali okolí Pennsylvania Avenue.

Vánice zkomplikovala inauguraci Johna Fitzgeralda Kennedyho, která se nakonec ukázala být řadou přešlapů. Nejprve hosté uvázli kvůli sněhové kalamitě v kolonách a nad městem marně kroužil exprezident Herbert Hoover bez šance přistát. Když vojáci pomocí plamenometů sníh uklidili, začal kvůli zkratu vedení stoupat hustý dým z pódia, kde měl JFK promluvit.

Vše dotáhl viceprezident Lyndon Johnson, který popletl svou přísahu. Když ji později skládal coby hlava státu, už se nemýlil. Na popleteného viceprezidenta svého času ale doplatil Abraham Lincoln. Andrew Johnson, který měl být jeho pravou rukou, se před inaugurací po nemoci necítil dobře, tak do sebe otočil pár panáků whisky. Zpětně se to neukázalo jako dobrý nápad...

Pro Jamese Buchanana stiženého průjmem patřil slavnostní projev jistě k nejdelším okamžikům života. Měl ovšem štěstí v neštěstí, řada jiných lidí tehdejší epidemii podlehla.

Do historie nepovedených inaugurací se zapsala v roce 1829 i ta Andrewa Jacksona. Hlava státu tehdy otevřela Bílý dům všem a nestačila se divit, když její sídlo zaplavil dav, který ničil porcelán, vyjedl bufet a pil, co hrdlo ráčí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744