Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indický velký bratr. Biometrická databáze sleduje miliardu lidí, omylem i psy nebo krávy

Indický velký bratr. Biometrická databáze sleduje miliardu lidí, omylem i psy nebo krávy

V databázi, která o indických občanech shromažďuje klíčové údaje včetně otisků prstů a snímku oční sítnice a obličeje, je od jejího spuštění v roce 2010 zapsáno 99 procent Indů. Přes významné pokroky, které díky systému Aadhaar Indie udělala, budí databáze u řady politiků a odborníků rozpaky. Kritizují ji za porušování práv na ochranu soukromí lidí. Někteří z nich zároveň tvrdí, že ji tamní vláda může zneužívat pro hromadné sledování obyvatel nebo dokonce k „zákeřným účelům“, jako jsou etnické čistky. 

Indie spustila databázi, která obsahuje biometrické údaje o jejích obyvatelích, v roce 2010. Každý občan víc než miliardové země tak měl do programu poskytnout své otisky prstů, obraz oční sítnice a fotografii obličeje. Po zadání biometrických údajů Indové dostanou dvanáctimístné číslo, které slouží k jejich identifikaci.

Od programu si indické úřady slibovaly především adresné poskytování sociálních dávek, které byly předtím často zneužívány. Úniky státních peněz měli na svědomí především úředníci, kteří pobírali dávky zemřelých lidí. Takovéto přiživování se na mrtvých duších bylo v Indii, která do té doby neměla žádné průkazy totožnosti, velmi snadné a spuštění programu Aadhaar mělo těmto podvodům zabránit. Dnes je v něm s 1,11 miliardami lidí (z celkových 1,3 miliard) zapsáno téměř 99 procent obyvatel Indie.

Indická vláda však nechce zůstat u pouhého registrování obyvatel a pomalu rozjíždí projekt, kdy budou lidé díky Aadhare moct platit nákupy v kamenných obchodech i na internetu. „Tato aplikace nahradí všechny hotovostní operace,“ řekl u slavnostního zahájení nové platební aplikace indický premiér Naréndra Módí. Lidé tak budou moci platit zboží prostřednictvím speciálních terminálů vybavených snímači otisků prstů a platební kartu vůbec nebudou potřebovat. Systém Aadhaar chce Indie využít také ve zdravotnictví a nahrávat do něj lékařské záznamy o pacientech.

Přes veškeré úspěchy několik let starého programu, které tamní vláda svým obyvatelům často a ráda připomíná, Aadhaar vyvolává u řady Indů rozpaky. Byla zdokumentována celá řady případů, kdy se do systému dostaly falešné údaje – hlášeny byly například případy, kdy své vlastní identifikační číslo měli i psi, krávy nebo dokonce hinduistický bůh Hanuman.

Ozývají se proto kritické hlasy, že je systém nejen špatně navržen, ale i nedostatečně kontrolován. „Aadhaar není stoprocentní, což mělo za následek, že se do systému dostaly falešné údaje,“ tvrdí člen indického parlamentu Raajev Chandrasekhar, který rovněž upozorňuje, že neexistuje žádný právní předpis na ochranu soukromí lidí, kteří se do systému zapsali. „Občané, kteří dobrovolně odevzdali svá data do orgánu Aadhaar, jsou v důsledku toho v nebezpečí,“ tvrdí.

Podobně se na konto biometrické identifikace vyjadřuje i tamní právník Rahul Narayan, který poskytuje poradenské služby organizátorům petic proti systému Aadhaar. „Neexistuje žádný konkrétní předpis. Prostor pro zneužívání v Aadhaar je obrovský,“ tvrdí.

Problémů souvisejících s biometrickým systémem se ale objevuje víc. Podle výkonného ředitele výzkumné organizace Centrum pro internet a společnost (CIS) Sunila Abrahama se dají otisky prstů nebo obrazy duhovky ukrást s minimálním úsilím. Cizí otisk prstů lze totiž do systému nahrát za minimální úplatek. Mimo to existují pochybnosti, že Aadhaar používá účinná zabezpečení systému. CIS tak už indickému úřadu, který systém spravuje, zaslal víc než půl tuctu otevřených dopisů, ve kterých bezpečnost systému zpochybňují. Všechny ale zůstaly bez odpovědi.

Indické úřady navíc nedávno vytvořily infrastrukturu India Stack, díky které může veřejná správa i soukromé subjekty využívat údaje lidí zapsaných v Adhaar. Pozdvižení vyvolal snímek na twitteru z počátku února, kde jsou na ulici vyfoceni náhodní lidé identifikovaní díky systému Aadhaare. India Stack, která na twitter obrázek umístila, ho po kritice velmi rychle stáhla.

V poslední době tamní úřady lidí navíc čím dál víc nutí, aby do systému nahrávali další a další údaje. Naposledy to byly telefonní čísla. Jeden z indických novinářů zabývajících se ochranou osobních dat motiv úřadů napadl s tím, že před spuštěním systému bylo lidem řečeno, že je předání jejich biometrických údajů dobrovolné. „Ale od té doby je vláda málomluvná o tom, proč agresivně tlačí Aadhaar do tolika oblastí,“ říká.

Systém vzbuzuje silné pochybnosti i u některých indických politiků. „Moje obava je, že tato data budou použity vládou pro hromadný dozor, etnické čistky a pro jiné zákeřné účely,“ tvrdí člen indického parlamentu Tathagata Satpathy s tím, že jakmile má vláda informace o každém občanovi, jen silní se udrží, aby je nezneužili.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744