Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indie si lámala hlavu nad záhadou náhlých úmrtí dětí. Viníkem bylo exotické ovoce

Indie si lámala hlavu nad záhadou náhlých úmrtí dětí. Viníkem bylo exotické ovoce

Dvacet let se v Indii opakovala stejná situace. S příchodem vysokých teplot v polovině května postihovala děti zvláštní nemoc, kterou téměř polovina pacientů nepřežila. Lékaři mají konečně jasno: Nezabíjela infekce, ale liči.

Dvě desetiletí trvalo odborníkům, než přišli na to, co způsobuje každoroční vlnu úmrtí dětí v indické provincii Muzaffarpur. Oblast se potýkala stále se stejným problémem. S vlnou horkého počasí v květnu se u řady dětí začaly projevovat známky nemoci. S příchodem deštivého monzunového počasí vždy záhadná epidemie odezněla.

Postižené děti sužovala nevolnost a bolesti provázené záchvaty, poté upadaly do kómatu. Nikdy se ale nevyskytovala horečka, což lékaři vyhodnotili jako signál, že se nejedná o příznaky infekční epidemie. V tom je utvrdila i skutečnost, že v mnoha případech nebyli postiženi sourozenci nemocného.

Po dlouhé době, kdy záhadná úmrtí nedávala lékařům spát, se podařilo najít jejich viníka. Překvapivě se ukázalo, že jím jsou plody liči. Ty v kombinaci s nedostatečným stravováním mnohých působily každoroční tragédii.

Liči totiž obsahuje toxin hypoglycin, stejně jako ovoce jménem ackee, které je s liči příbuzné a má na svědomí lidské životy na Jamajce. Hypoglycin tělu znemožňuje produkovat cukr, vede tak k akutnímu nedostatku glukózy neboli hypoglykémii. Ta způsobuje selhání funkcí organismu a může vést až k úmrtí.

V provincii Muzaffarpur se spojily dva faktory. Jednak nedostatečná výživa dětí a potom také to, že je oblast proslulá pěstováním plodů liči. Děti, které měly hlad, tak sáhly po všudypřítomných zralých plodech, což vedlo k neštěstí.

Lékaři upozornili na závěry svého výzkumu obyvatele provincie. Současně všem rodičům doporučili, aby dbali na to, aby jejich děti dostávaly dostatek jídla a vyvarovaly se konzumace liči. Počet náhlých úmrtí tak po dvaceti letech konečně rapidně klesl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744