Indonéský vulkán Merapi začal opět soptit. Lidé z okolí se evakuují | info.cz

Články odjinud

Indonéský vulkán Merapi začal opět soptit. Lidé z okolí se evakuují

Indonéská sopka Merapi se opět probudila a začala chrlit páru a mračna popelu, která vystoupala až do výšky pět a půl kilometru. Úřady dnes podle agentury AP z preventivních důvodů nařídily evakuaci obyvatel z okolí nebezpečného vulkánu, který v minulosti už zabíjel. Nicméně stav nejvyšší pohotovosti vyhlášen zatím nebyl.

Merapi, která stojí na hustě obydleném ostrově Jáva, je jednou z nejaktivnějších sopek v Indonésii. Série jejích erupcí v roce 2010 si vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300 tisíc obyvatel.

Indonéský úřad pro mimořádné události dnes vyzval obyvatele žijící v oblasti do pěti kilometrů od vulkánu, aby se ze svých domovů dočasně přesunuli do bezpečné vzdálenosti. Zároveň sdělil, že 120 turistů, kteří byli na cestě k vrcholu, je už v bezpečí. V Yogyakartě, nejbližším městě od probuzené sopky, bylo uzavřeno letiště kvůli nebezpečí, jež pro leteckou dopravu představuje sopečný popel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud