Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internet už zase šílí kvůli barvám. Jakou na žabkách vidíte vy?

Internet už zase šílí kvůli barvám. Jakou na žabkách vidíte vy?
 

Pamatujete si ještě na diskuze ohledně barvy šatů, které minulý rok zaplavily sociální sítě. Část lidí tvrdila, že jsou modročerné, druhá je viděla jasně zlatobílé. Nyní jsou polemiky zpět. Uživatele sociální sítě však tentokrát rozdělují žabky.

Rozdíl mezi oběma případy je kromě předmětu i v barvách, o které se pře vedou. Možností, z nichž si můžete vybrat, je nyní podstatně více než jen dvě.

Konkrétně v jednom páru obuvi našli lidé hned pětici barevných kombinací. Debatu spustil na Twitteru uživatel s nickem @positivedemi. Ten publikoval fotku žabek a zeptal se ostatních, jakou mají barvu.

Jediné, na čem se lidé shodnou, je, že vidí dvě barvy. Jedni ale tvrdí, že modrou a černou, druzí vedle černé zaznamenali hnědou, jiní ale zase přišli se zlatou a bílou. Čtvrtým do party je bílá a šedá a paletu možností zakončuje modrá a šedá.

Celou barevnou záhadu se pokusil už v případě šatů rozluštit autor populárního seriálu na YouTube ASAPScience Mitchell Moffitt. Podle něj je různé vnímání založené na kontextu, v němž je pozorovatel vidí.

Tady ale do debaty zasáhl sám brazilský výrobce. Ten se vyjádřil pro Huffington Post. Žabky na obrázku jsou podle něj ve skutečnosti modré a tmavě modré.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1