Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internet v letadlech výrazně zrychlí. Raketa vynesla na oběžnou dráhu nový satelit

Internet v letadlech výrazně zrychlí. Raketa vynesla na oběžnou dráhu nový satelit

Internet na palubě by v budoucnu mohlo nabízet daleko víc leteckých společností. Navíc by měl být výrazně rychlejší než dnes. Pomoci by měl nový satelit ViaSat 2, který v noci na pátek vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Ariane 5.

Ariane 5 vynesla do kosmu dva satelity. Eutelsat 172B i ViaSat 2 by měly v budoucnu přispět k lepšímu pokrytí internetu. Zatímco první zmíněný ocení hlavně v oblasti Asie a Pacifiku, výhody druhého poznají i Evropané.

Cílem ViaSatu 2 je přinést zlepšení pokrytí bezdrátového internetu na palubách letadel a lodí cestujících mezi Evropou a Severní Amerikou. Pokryje také Severní a střední Ameriku, Karibik a severní část Jižní Ameriky.

„Myslíme si, že lidé chtějí používat svá zařízení ve vzduchu stejně, jako je používají na zemi. To je věc, na kterou jsme vsadili,“ prohlásil pro BBC výkonný ředitel společnosti ViaSat Rick Baldridge.

ViaSat 2 bude mít dvojnásobnou kapacitu a 7x větší pokrytí než předchůdce ViaSat 1. Telekomunikační společnost ViaSat přitom už nyní plánuje vývoj třetí generace svého satelitu.

Bitva o pokrytí letadel rychlým internetem je v současnosti hlavním bojištěm operátorů. Ti v následujících letech očekávají až dvouciferný růst. Letecké společnosti chtějí zákazníkům nabídnout co nejvyšší komfort a právě připojení by jim k tomu mohlo pomoci.

Od nové technologie si slibují, že napraví dosavadní mizernou reputaci internetu v letadlech. V loňském roce nabízelo surfování během letu 6 tisíc komerčních strojů. Do roku 2021 by jejich počet měl stoupnout na 17 tisíc.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1