Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internetoví piráti vydírají Walta Disneyho: Zaplaťte, nebo zveřejníme další Piráty z Karibiku

Internetoví piráti vydírají Walta Disneyho: Zaplaťte, nebo zveřejníme další Piráty z Karibiku

Internetoví piráti vydírají filmové studio Walt Disney kvůli nejnovějšímu pokračování trháku Piráti z Karibiku. Podle zprávy serveru Hollywood Reporter žádají výkupné. A pokud ho nedostanou, vyhrožují, že film zveřejní na internetu.

Pokud Walt Disney na podmínky novodobých pirátů internetových vod nepřistoupí, zveřejní hackeři nejprve pětiminutovou sekvenci z filmu, v dalších intervalech pak budou zveřejňovat 20minutové části. Hackeři požadují výkupné v kryptoměně Bitcoin, společnost ale uvedla, že jim platit nehodlá.

Nový snímek Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta má v USA premiéru 25. května. V příběhu se kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp) ocitá tváří v tvář bandě smrtících pirátských duchů pod vedením kapitána Salazara (Javier Bardem). Těm se podařilo uniknout z Ďáblova trojúhelníku a jejich jedinou touhou je připravit o život každého piráta – a zejména Jacka. 

Hollywood se v poslední době stává čím dál častějším cílem hackerů – minulý měsíc piráti zveřejnili pátou sezónu seriálu ´Orange is the new Black´ poté, co Netfllix nepřistoupil na podmínky výkupného. V roce 2014 pak hackeři zaútočili na společnost Sony Pictures. Má se za to, že pocházeli ze Severní Koreje a důvodem konkrétně v tomto případě byla pomsta za produkci snímku Interview, který vůdce KLDR Kim Čong-una stavěl do nepříznivého světla.

480p 360p 240p
Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

720p 480p 360p 240p
Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (SuperBowl 2017)

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1