Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Invaze. Umělá inteligence již pronikla i do výspy lidské kreativity: Umění

Invaze. Umělá inteligence již pronikla i do výspy lidské kreativity: Umění

Umělá inteligence už směle okupuje oblasti, které ještě donedávna patřily výhradně lidské tvořivosti. Posledním útokem strojů je snaha osvojit si kreativitu a umění – ať jde o hudbu, obrazy nebo třeba vtipy. Možná nejsme daleko od doby, kdy počítače přijdou s hity, které budou znít skvěle jako od Beatles, ale přesto budou originální. 

„Jde nám o vytváření nových možností, jak by spolu lidé mohli komunikovat,“ tvrdí o svém výzkumu Douglas Eck, z oddělení výzkumu umělé inteligence společnosti Google. Pro tuto technologickou společnost Eck vytvořil projekt Magenta, který se snaží pomocí pokročilých počítačových technik vytvářet umění.

Funguje to jednoduše, i když to tak na první pohled nevypadá. Díky hlubokým neurálním sítím se komplexní matematické systémy snaží na základě analýzy velkého množství dat pochopit specifické děje a situace. Podobně jako analýzou milionu fotografií, na kterých je zobrazeno jízdní kolo, dokáže umělá inteligence tento dopravní prostředek rozeznat, umí analyzovat třeba i popové písničky a na základě získaného vzoru může přijít s novým hitem. To je sice zatím hudba budoucnosti, nikoliv však příliš vzdálené, tvrdí Eck.

Nejde ale jen o muziku. Již před dvěma lety dokázal jiný tým Googlu přijít s programem DeepDream, který užíval neurální sítě k tomu, aby vyhledal a zvýraznil vzory obrazů a skrze ně tvořil mírně halucinogenní výjevy z existujících fotografií.

Právě na vizuálním umění je pokrok v umělé inteligenci snad nejpatrnější. David Ha byl nadaný obchodník investiční banky Goldman Sachs, který během svých přestávek na oběd pracoval s neuronovými sítěmi a své výsledky publikoval pod pseudonymem na blogu. Vytvořil mimo jiné síť, která dokázala psát v systému Kandži, který se používá pro zápis japonštiny.

Brzy nato se Ha spojil s Eckem a společně vytvořili projekt SketchRNN, který dokáže využívat neurální sítě k tomu, aby tvořil náčrtky. Analýzou tisíců skečů, které běžní lidé nakreslí, dokáže tento program načrtnout jednoduché objekty – kočku, loď, stůl a podobně. Vždy jde přitom o originální dílo programu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744