Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

iPhone slaví deset let. Srazil prodeje žvýkaček a změnil způsob, jak se vsázíme

720p480p360p240p

Telefon s nakousnutým jablkem slaví deset let, první generace iPhonu se totiž v USA začala prodávat právě na konci června 2007. Do Česka se však iPhone oficiálně dostal zhruba o rok později s verzí 3G, první model tak distribuovali pouze neoficiální dovozci. Nyní je nejrozšířenější téměř čtyři roky starý model 5S, nejnovější iPhone 7, který na trh byl uveden loni na podzim, za pěticí nejrozšířenějších telefonů zaostává. Apple svým neortodoxním přístupem k inovacím před deseti lety změnil svět - podívejte se, na co všechno má iPhone vliv.

Fotky pro každého

Telefon iPhone přinesl revoluci ve fotografování, které se jako mávnutím kouzelného proutku stalo z hobby vyhrazeného majitelům drahým zrcadlovek v součást každodenního života společnosti. A jasný podíl na tom měli právě iPhony se svými zabudovanými fotoaparáty, aplikacemi, ve kterých lze fotografie ihned editovat a následně je pak sdílet na sociálních sítích. Zatímco v roce 2011 bylo pořízeno mobilním telefonem jen 50 procent všech digitálních fotografií, letos již to bude podle odhadu společnosti KeyPoint Intelligence již 85 procent.

Klesající prodeje žvýkaček

Výrobci žvýkaček nemohou Stevu Jobsovi přijít na jméno. Své produkty jsou totiž zvyklí prodávat především u pokladen supermarketů, kde lidé s přeplněnými nákupními košíky byli zvyklí čekat na odbavení u pokladny, znuděně se rozhlížet okolo a nakonec po žvýkací gumě v zářivém obalu sáhnout. Jenže tomu byl s nástupem iPhonů konec – lidé se totiž ve frontě před pokladnami najednou začínají dívat do iPhonu a nikoliv na pestrobarevné žvýkačky. Není divu, že se za poslední deset let prodej žvýkaček snížil o 15 procent.

Apple jako největší společnost světa

Před telefonem iPhone „žil" Apple zejména z hudebního přehrávače iPod, který mu zaručoval sice slušné tržby, ale ve srovnání s tím, co mělo přijít, to ještě nic nebylo. V roce 2006 měl Apple tržby 19 miliard dolarů, o deset let později již 216 miliard dolarů. A 63 procent loňských tržeb padlo na vrub právě telefonu iPhone.

Konec Nokie

Chytrý telefon iPhone se svým autonomním operačním systémem fungoval jako jasný rozcestník. Telefonům, které fungují na platformě Android, v prodejích pomohl, naopak tehdy tradiční, "hloupé" mobilní telefony byly díky němu odsouzeny k zániku. Například firma Nokia na nástup Applu dlouho nedokázala zareagovat, což se jí nakonec také stalo osudné. Podobně selhala i značka BlackBerry.

Softwarová klávesnice a konec stylusu

Dnešní generace mileniálů si nejspíš ani nebude pamatovat, co že to ten stylus je, podobně, jako již neznají vymačkávání „esemesek“ přes hardwarovou klávesnici. Byla to však paradoxně softwarová klávesnice, proti níž se část fanoušků telefonu v dřevních dobách iPhonu bouřila a požadovala – klidně externí – klávesnici hardwarovou. Nicméně Apple neustoupil, své zákazníky si vychoval a i díky jeho vytrvalosti se telefony nyní ovládají prstem přes dotykový displej.

Mobilní hraní na nové úrovni

Mobilní hry zažily s příchodem iPhonu pořádnou revoluci. Hry jako Angry Birds či Pokémon GO se dočkaly skutečně masového rozšíření. Navíc zavedly nový obchodní model – většinou nejsou placené a nevyžadují tak vstupní investici, ale nabízejí svým uživatelům takzvané mikrotransakce, které lidé mohou využít pro rychlejší postup či dodatečné vybavení.

Připojil nás ke kyberprostoru

Dříve bylo připojení k internetu možné pouze ve chvíli, kdy jsme zapnuli stolní počítač a modem, s příchodem iPhonu se dostal internet všude tam, kde jsme byli i my. Sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Znát je to třeba na objemu přenesených dat, který v posledních deseti letech strmě roste, zatímco objem telefonních hovorů se příliš nemění.

Změnil způsob distribuce softwaru

Apple spustil svůj App Store v roce 2008, rok po vypuštění prvního iPhonu. V tu dobu měl v obchodě nyní úsměvných 500 aplikací; teď je v téže samoobsluze aplikací 2.1 milionu. Obchod App Store změnil přístup distribuce softwaru a změnil mobilní telefony v univerzální nástroj, který může být přizpůsoben pro požadovanou činnost v okamžiku – od mobilního bankovnictví přes vodováhu, internetovou seznamku či třeba přístroj analyzující váš spánek.

Přestali jsme se ztrácet

S iPhonem není nikdo nikde cizincem. Navigace či mapové aplikace nás dokáží provést efektivně po každém městě bez nutnosti vybírat, kupovat a nosit s sebou papírové mapy či autoatlasy, které jsou často těžké, nepřehledné a pomalé. Jedno kliknutí v iPhonu a víte, kde jste, jak se vyhnout dopravní zácpě a kudy vede nejbližší cesta k cíli.

Změnil způsob, jak se sázíme

Před dobou iPhonu byl mnohem rozšířenější zvyk sázení se s přáteli o různé sportovní či znalostní sázky. Nástup telefonu s nakousnutým jablíčkem ale tuto praxi změnil – všechny informace jsou nyní dostupné na displeji našeho mobilního zařízení, a proto jsou sázky velmi rychle rozhodnuty, nebo k nim – mnohem častěji – vůbec nedojde.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744