iPhone X: Revoluce v podání Applu? Spíše jen dohání konkurenci a ukazuje, kam se firma ubírá

Michal Benatzky

13. 09. 2017 • 15:35

Apple s velkou slávou představil v nově otevřeném Steve Jobs Theatre smartphone, který má být pomyslným restartem a poctou právě zakladateli společnosti Stevu Jobsovi. První ikonický iPhone se totiž světu ukázal přesně před desíti lety. Firma, které dnes šéfuje Tim Cook, vzala toto výročí jako příležitost redefinovat zařízení jako takové a ukázat směr, jakým se budou smartphony podle ní ubírat v příští dekádě. iPhone X – jak se novinka příznačně jmenuje – má špičkové parametry, od firmy Apple zákazníci ani nic jiného nečekají. Ovšem na poli pověstných inovací mu dost možná dochází dech.

Pravdou totiž je, že spíše, než aby nastavoval trendy, dohání nový iPhone konkurenci a to zejména tu ze stáje Samsung. To rozhodně není snaha ani důvod novinku nějakým způsobem hanit. Bezesporu se jedná o vynikající smartphone, jehož výkony budou naprosté většině konkurence na hony vzdálené.

Srdcem iPhonu X je totiž zcela nový procesor A11 Bionic, který oproti loňské verzi zaznamenal zlepšení výkonu o 70 procent. Co dělá Apple Applem je ale zejména provázanost operačního systému s hardwarem, který je stvořen jen pro konkrétní model.

Na tento fakt si je nutno vzpomenout při pohledu na operační paměť nejen iPhonu X. Ve srovnání se soupeři tento údaj působí úsměvně. Například nejvážnější protivník – Samsung Galaxy Note 8 – nabízí 6 Gb RAM. Díky systému iOS vyladěnému téměř k dokonalosti však iPhonu i poloviční hodnota bohatě stačí.

Slibné zobrazovací schopnosti zajišťuje displej přístroje, který zabírá maximální možnou plochu přední strany telefonu. V tomto ohledu dohnal iPhone vlajkovou loď Samsungu, který podobné řešení ukázal už dříve tento rok. A paradoxně taky čínského dravce Xiaomi, který býval obviňovaný z bezbřehého kopírování výrobků a přístupu Apple. Číňané bezrámečkový model ukázali světu loni, jejich modla dokázala odpovědět teprve teď. Co Apple po roce s pompou představuje, jiní dávno dělají...

Inženýrům Apple se musí nechat, že se jim displej podařilo natáhnout k okrajům. Očekávaný OLED panel slibuje dokonalé zobrazovací schopnosti. Tento krok ovšem znamenal odchod funkce, která byla s iPhonem spojena od modelu 5s představeného v roce 2013. Řeč je o čtečce otisků prstů Touch ID. Ta se podle původních spekulací měla zabydlet přímo pod displej telefonu. Nestalo se.

Šanci místo toho dostala dosud ne příliš vyzkoušená alternativa, u které až praktické zkušenosti ukáží, zda Apple vsadil na správnou kartu. Horní část telefonu je posetá senzory, které přinášejí zřejmě nejvýraznější inovaci u nového iPhonu. Jde o odemčení obrazovky pomocí skenování obličeje.

Systém má být propracovaný, díky čemuž může fungovat i v šeru. Na rozdíl od podobné funkce u Samsungu by se navíc nemělo stávat, že by telefon odemkla i obyčejná fotografie. I když už při slavnostním večeru se ukázaly limity, což jen podpořilo skeptiky, podle kterých je podobné řešení nespolehlivé, ale především nepřirozené a uživatelsky nepřívětivé.

Je však možné, že se jedná pouze o dočasné řešení, než technologie dovolí vsadit čtečku otisků pod displej. A pokud se FaceID neosvědčí, nezbude Applu než se vrátit k otiskům prstů.

Pokud v případě Face ID Apple odhalil (slabé) karty tak trochu nechtěně, v další oblasti už své plány nepokrytě přiznává. A musí se nechat, že působí věrohodněji. Obří displej v kombinaci s vynikajícím duálním fotoaparátem na zadní straně zařízení naznačuje zcela nový směr, kam se bude vývoj většiny produktů společnosti Apple ubírat. Potenciál totiž jablečná společnost vidí v takzvané rozšířené realitě. Apple už dříve představil nástroj AR Kit, který vývojářům umožňuje vytvářet pro iPhone hry a aplikace využívající právě principy rozšířené reality. Skutečný potenciál ovšem pro AR Kit odemyká až představení iPhonu X.

iPhone X stejně jako nové modely 8 a 8 Plus podporují bezdrátové nabíjení, což lze vnímat jednoznačně pozitivně. Je to krok, díky kterému se technologické vychytávky může rychleji stát masový standard.

Sebevědomí Applu v oblasti cenotvorby nikdy nechybělo. Tentokrát se ale skutečně odvázal. Poprvé v historii se totiž cenovka iPhonu těsně dotkla hranice tisíce dolarů.

Česká cena za provedení s nižší kapacitou úložiště odstartuje těsně pod třiceti tisíci. Přesto se dá očekávat, že zejména v prvních měsících po uvedení bude zájem o vlajkovou loď modelové řady iPhone enormní.

A ono sebevědomí je pro Apple stále větší kapitál. Může se totiž ukázat, že ceny rostoucí rychleji než přidaná hodnota nových telefonů můžou část zákazníků přestat bavit. Apple postupně dohánějí vysoká očekávání, která si sám nastavil v předchozích letech. Hardwarová dokonalost je pro něj povinnost, ne prostředek, jak ohromit. A v honbě za skutečnými novinkami ho nabroušená konkurence nutí riskovat na tenkém ledu. Možná se to osvědčí a iPhone X odejde z boje jako skutečně revoluční, možná se mu to vymstí a bude to ránou pro prchající pověst inovativního lídra.

Jisté je, že armáda oddaných fanoušků a zákazníků zvyklých na svůj standard na Apple nezanevře. Za své peníze dostanou odpovídající kvalitu. Takovou, kterou ale možná někdo příště nabídne o poznání levněji, i když bez hladce běžícího propojeného ekosystému.

Buď jak buď, Apple je z nejhoršího venku. Dokázal po měsících spekulací udržet tvář, na rok má zase vystaráno.

SDÍLET

Billboard-bottom-1