Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

iPhone X: Revoluce v podání Applu? Spíše jen dohání konkurenci a ukazuje, kam se firma ubírá

720p360p

Apple s velkou slávou představil v nově otevřeném Steve Jobs Theatre smartphone, který má být pomyslným restartem a poctou právě zakladateli společnosti Stevu Jobsovi. První ikonický iPhone se totiž světu ukázal přesně před desíti lety. Firma, které dnes šéfuje Tim Cook, vzala toto výročí jako příležitost redefinovat zařízení jako takové a ukázat směr, jakým se budou smartphony podle ní ubírat v příští dekádě. iPhone X – jak se novinka příznačně jmenuje – má špičkové parametry, od firmy Apple zákazníci ani nic jiného nečekají. Ovšem na poli pověstných inovací mu dost možná dochází dech.

Pravdou totiž je, že spíše, než aby nastavoval trendy, dohání nový iPhone konkurenci a to zejména tu ze stáje Samsung. To rozhodně není snaha ani důvod novinku nějakým způsobem hanit. Bezesporu se jedná o vynikající smartphone, jehož výkony budou naprosté většině konkurence na hony vzdálené.

Srdcem iPhonu X je totiž zcela nový procesor A11 Bionic, který oproti loňské verzi zaznamenal zlepšení výkonu o 70 procent. Co dělá Apple Applem je ale zejména provázanost operačního systému s hardwarem, který je stvořen jen pro konkrétní model.

Na tento fakt si je nutno vzpomenout při pohledu na operační paměť nejen iPhonu X. Ve srovnání se soupeři tento údaj působí úsměvně. Například nejvážnější protivník – Samsung Galaxy Note 8 – nabízí 6 Gb RAM. Díky systému iOS vyladěnému téměř k dokonalosti však iPhonu i poloviční hodnota bohatě stačí.

Slibné zobrazovací schopnosti zajišťuje displej přístroje, který zabírá maximální možnou plochu přední strany telefonu. V tomto ohledu dohnal iPhone vlajkovou loď Samsungu, který podobné řešení ukázal už dříve tento rok. A paradoxně taky čínského dravce Xiaomi, který býval obviňovaný z bezbřehého kopírování výrobků a přístupu Apple. Číňané bezrámečkový model ukázali světu loni, jejich modla dokázala odpovědět teprve teď. Co Apple po roce s pompou představuje, jiní dávno dělají...

Inženýrům Apple se musí nechat, že se jim displej podařilo natáhnout k okrajům. Očekávaný OLED panel slibuje dokonalé zobrazovací schopnosti. Tento krok ovšem znamenal odchod funkce, která byla s iPhonem spojena od modelu 5s představeného v roce 2013. Řeč je o čtečce otisků prstů Touch ID. Ta se podle původních spekulací měla zabydlet přímo pod displej telefonu. Nestalo se.

Šanci místo toho dostala dosud ne příliš vyzkoušená alternativa, u které až praktické zkušenosti ukáží, zda Apple vsadil na správnou kartu. Horní část telefonu je posetá senzory, které přinášejí zřejmě nejvýraznější inovaci u nového iPhonu. Jde o odemčení obrazovky pomocí skenování obličeje.

Systém má být propracovaný, díky čemuž může fungovat i v šeru. Na rozdíl od podobné funkce u Samsungu by se navíc nemělo stávat, že by telefon odemkla i obyčejná fotografie. I když už při slavnostním večeru se ukázaly limity, což jen podpořilo skeptiky, podle kterých je podobné řešení nespolehlivé, ale především nepřirozené a uživatelsky nepřívětivé.

Je však možné, že se jedná pouze o dočasné řešení, než technologie dovolí vsadit čtečku otisků pod displej. A pokud se FaceID neosvědčí, nezbude Applu než se vrátit k otiskům prstů.

Pokud v případě Face ID Apple odhalil (slabé) karty tak trochu nechtěně, v další oblasti už své plány nepokrytě přiznává. A musí se nechat, že působí věrohodněji. Obří displej v kombinaci s vynikajícím duálním fotoaparátem na zadní straně zařízení naznačuje zcela nový směr, kam se bude vývoj většiny produktů společnosti Apple ubírat. Potenciál totiž jablečná společnost vidí v takzvané rozšířené realitě. Apple už dříve představil nástroj AR Kit, který vývojářům umožňuje vytvářet pro iPhone hry a aplikace využívající právě principy rozšířené reality. Skutečný potenciál ovšem pro AR Kit odemyká až představení iPhonu X.

iPhone X stejně jako nové modely 8 a 8 Plus podporují bezdrátové nabíjení, což lze vnímat jednoznačně pozitivně. Je to krok, díky kterému se technologické vychytávky může rychleji stát masový standard.

Sebevědomí Applu v oblasti cenotvorby nikdy nechybělo. Tentokrát se ale skutečně odvázal. Poprvé v historii se totiž cenovka iPhonu těsně dotkla hranice tisíce dolarů.

Česká cena za provedení s nižší kapacitou úložiště odstartuje těsně pod třiceti tisíci. Přesto se dá očekávat, že zejména v prvních měsících po uvedení bude zájem o vlajkovou loď modelové řady iPhone enormní.

A ono sebevědomí je pro Apple stále větší kapitál. Může se totiž ukázat, že ceny rostoucí rychleji než přidaná hodnota nových telefonů můžou část zákazníků přestat bavit. Apple postupně dohánějí vysoká očekávání, která si sám nastavil v předchozích letech. Hardwarová dokonalost je pro něj povinnost, ne prostředek, jak ohromit. A v honbě za skutečnými novinkami ho nabroušená konkurence nutí riskovat na tenkém ledu. Možná se to osvědčí a iPhone X odejde z boje jako skutečně revoluční, možná se mu to vymstí a bude to ránou pro prchající pověst inovativního lídra.

Jisté je, že armáda oddaných fanoušků a zákazníků zvyklých na svůj standard na Apple nezanevře. Za své peníze dostanou odpovídající kvalitu. Takovou, kterou ale možná někdo příště nabídne o poznání levněji, i když bez hladce běžícího propojeného ekosystému.

Buď jak buď, Apple je z nejhoršího venku. Dokázal po měsících spekulací udržet tvář, na rok má zase vystaráno.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744