Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

iPhony prošly za deset let překotným vývojem. Toto je možná budoucnost

iPhony prošly za deset let překotným vývojem. Toto je možná budoucnost

Telefon iPhone je na trhu právě deset let. Během své dlouhé cesty na mobilový Olymp urazila společnost Apple pořádnou vzdálenost – od modelů iPhone 2G, které do České republiky pronikaly neoficiální cestou, se dostala až k současnému modelu 7 Plus. Veni, vidi, vici, iPhone. Technologický posun mezi jednotlivými modely je obrovský, na podzim by měl přijít iPhone 8 (nebo bude nakonec pojmenován na počest výročí jako iPhone X?), my jsme se však pokusili odhadnout, jak budou telefony iPhone vypadat v delší budoucnosti roku 2020. 

Design

Celé tělo bude nejspíše skleněné. Sklo jako materiál pro tělo iPhonu Apple částečně využil již u modelu 4, v budoucnu se k němu vrátí. Aby zvýšil odolnost přístroje, bude sklo ještě vyztužené uhlíkovými vlákny. Telefon samozřejmě nebude mít fyzické tlačítko Home, a bude spoléhat pouze na jeho virtální náhradu - ta by měla přijít již s nadcházejícím modelem. Obrazovka přístroje pak bude zabírat sto či téměř sto procent celé přední plochy, tak aby na telefonu bylo co nejméně nevyužitého místa. Konec čeká po osmi letech i port lightning, který nahradí dlouho očekávané bezdrátové nabíjení. A ke komunikaci se svým příslušenstvím bude přístroj využívat Smart konektor, který je nyní známý například z iPadu Pro.

Chipset a systém

Vzhledem k předpokládanému zmenšení budoucích technologií bude mít iPhone více místa. To je skvělá zpráva, protože tak bude moci zapracovat na svých slabinách. Po odstranění lightning konektoru zbude více místa na větší a kvalitnější reproduktory, menší základní deska zase přinese více prostoru větší baterii. Očekává se, že v roce 2020 by baterie iPhonu mohla mít kapacitu 2260 mAh (3000 mAh u prémiového modelu), což jsou v porovnání se Samsungem sice malá čísla, nicméně operační systém Applu není tak energeticky náročný jako konkurenční Android.

720p 480p 360p 240p
10 let s iPhonem

Fotoaparát

Čip je sice mozek telefonu, ale kamera jsou jeho oči. A jejich význam se bude s přibývajícími funkcemi zařízení jenom zvyšovat. Duální systém čoček fotoaparátu s nejvyšší pravděpodobností zůstane zachován, ale rozšíří se i na „neprémiové“ modely - tedy ty bez označení Plus. „Vynikající fotografie je jedním z hlavních důvodů, proč jsem již dlouholetý fanoušek značky,“ říká jeden z uživatelů telefonu. Rozlišení kamer bude na konci dekády nejspíše 16 megapixelů, společnost by asi mohla dosáhnout i na 20 Mpx, nicméně Apple bude v tomto ohledu spíše konzervativní. Fanoušky však nejspíše nepotěší fakt, že vyboulení sklíčka chránícího čočku fotoaparátu asi zůstane zachováno.

iOS 14

Radikální změna operačního systému je velmi nepravděpodobná a ani by nebyla logická. Pokud byste se nyní ocitli v roce 2007 a ukázali tehdejším uživatelům iPhonu současný operační systém iOS 10, nejspíše by systém poznali a po chvilce se v něm plně zorientovali. Stejná mřížka ikon, stejný indikátor baterie, stejná logika fungování. Proto budou i budoucí úpravy systému spíše neradikální. Výraznější roli než nyní se však dostane virtuální asistentce Siri a vzhledem k jiným proporcím displeje (předpokládá se 18:9) bude mít systém jednu řadu extra ikon navíc. Systém bude muset řešit i absenci fyzického tlačítka home, pro přepínání aplikací, tedy multitasking, se předpokládá využití gest.

Příslušenství

Apple při představení svého současného sedmičkového modelu nemohl odstraněním sluchátkového jacku vyslat jasnější vzkaz – budoucnost drátům rozhodně nepatří. A protože se v budoucnu nejspíše zbaví i lightning portu, můžeme se těšit, že k novému iPhonu budeme na konci dekády dostávat nová sluchátka AirPods. Je otázka, zda se do balení bude přidávat i bezdrátová nabíjecí podložka, ale vzhledem k tomu, že tato praxe zatím mezi výrobci není zažitá, tento vývoj nepředpokládáme.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744