Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámští fanatici ji chtěli upálit zaživa. Teď muslimy provokuje ve filmu o arabských ženách

Islámští fanatici ji chtěli upálit zaživa. Teď muslimy provokuje ve filmu o arabských ženách

Alžírská umělkyně Rahjana se před sedmi lety stala terčem útoku dvou mužů, kteří se ji v Paříži snažili upálit zaživa. „Mívala jsem vlasy až sem,“ ukazuje k pasu dnes krátkovlasá Rahjana. Nechtěný sestřih se stal důkazem napadení, při kterém málem přišla o život. Důvodem útoku dvou islamistických fundamentalistů bylo kontroverzní divadelní představení o potlačování práv žen v Alžírsku, které po odchodu z rodné vlasti napsala. Divadelní hra se dostala i na plátna francouzských kin asbírá jedno ocenění za druhým.

V roce 2010 ji dva muži postříkali benzinem a hodili ji do obličeje zapálenou cigaretu. Incident se stal po uvedení hry „Ve svém věku se stále schovávám s cigaretou“, která vzbudila rozruch. Zatímco diváci tleskali, islámští fundamentalisté jí přáli to nejhorší. Představení, ve kterém si Rahjana zahrála jednu z předních rolí, si totiž utahuje z muslimských mužů, kteří se kvůli otěhotnění Alžířanky chovají jako banda hysterických žen.

Hra si získala divadelní publikum a všiml si jí i francouzský producent Michele Ray-Gavras, který navrhl představení přetvořit do celovečerního filmu. Ke spolupráci přizval i Rahjanu, která ale tentokrát zůstala za kamerou a film zrežírovala. Ve filmu si zahrála palestinská filmová hvězda Hiam Abbass, kterou doprovodily další herečky z Alžírska. „Mnoho alžírských hereček mělo z účasti strach,“ říká Rahjana, která film natočila v Řecku a od jeho uvedení na filmovém festivalu v Soluni získala řadu ocenění.

Podobně jako divadelní představení i filmové ztvárnění budí kontroverze a zároveň nadšení. Nebojí se totiž řešit sex v arabské filmové produkci i v arabském světě obecně. V zemích, kde jsou ženy dodnes zahalené od hlavy až k patě, jsou totiž sexuální témata stále tabu. Ženy ve filmu řeší například orgasmus a diváci se musí připravit i na výjev jako z hororového snímku, kdy je zde jedna z žen zachycena při menstruaci s nohama od sebe.

Jak napovídá samotný název filmu „Stále se musím schovávat s cigaretou“, film řeší i ta nejobyčejnější tabu, která dnes ženy v Alžírsku svazují. „Vždy se musím při kouření schovávat, protože není přijatelné, aby ženy v tradiční arabské kultuře kouřily,“ vysvětluje Rahjana, která v rodné zemi vystudovala herectví, psaní a režii. Dnes žije a pracuje ve Francii.

Ženy se staly nepřítelem číslo jedna

Originální příběh Rahjana napsala jako reakci na politické změny v Alžírsku, které přišly v roce 1991 po zvolení Fronty islámské spásy. Nové vedení země nejvíc pocítily právě ženy. „První islamistická pravidla, která FIS uzákonila, byly namířené proti ženám – nyní veřejný nepřítel číslo jedna,“ říká Rahjana. Ze země zmizely smíšené školy a ženy se staly terčem násilí.

„Násilné činy byly páchané na ty muže a ženy, které kteří omítli respektovat jejich zákony. Tehdy jsem si uvědomila, že my ženy jsme ztratily mnohem víc než muži,“ říká s tím, že bez vidiny na zlepšení situace v zemi Alžírsko raději opustila. „Nechtěla jsem jen tak opustit Alžírsko, šla jsem do exilu. Tak tomu říkáte, když se stanete potenciálním cílem, je to tak?“ říká Rahjana.

O dva roky později o poměrech v arabském světě napsala hru. „Měla jsem prvořadou potřebu vydat svědectví, zatímco slepý a hluchý Západ dělá, že nic neví a ptá se: ‚Kdo zabíjí koho?‘,“ říká Rahjana, která byla navzdory útoku z roku 2010 jedna z těch šťastných. Pro mnoho jejích kolegů, kteří se snaží o udělení azylu, ale záchrana nepřišla.

„Nikdy neodpustím francouzské vládě, že odmítla dát víza hlavní postavě alžírského divadla, režisérovi a řediteli Národního divadla  Azzedinu Medjoubimu, který byl popraven po odchodu z divadla v Alžíru,“ říká Rahjana s tím, že obyvatelé její rodné země jsou stále terorizováni. „Celé vesnice jsou masakrovány, dospělí i děti jsou znásilňováni a hrdla jim podřezávají pilou.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1