Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jachta za 124 miliard korun a dalších 6 věcí, které jsou drahé i pro ty nejbohatší

Jachta za 124 miliard korun a dalších 6 věcí, které jsou drahé i pro ty nejbohatší

Když se chcete blýsknout mezi světovou smetánkou, musíte přijít s něčím skutečně luxusním. Třeba ji pohostit ve vile za miliardy nebo na jachtě, kde bude vedle soch z kostí Tyranosaura Rexe pít víno z diamantových skleniček. Podívejte se na 7 nejdražších věcí světa.

Hodinky Chopard 201

Cena: 647 milionů korun

Chytré tyhle hodinky zrovna dvakrát nejsou. Aplikace z App Store na ně rozhodně nenainstalujete. Zato jsou proklatě drahé. Není divu, když je výrobce osázel 15karátovým růžovým diamantem, 12karátovým modrým diamantem a 11karátovým bílým diamantem. Aby jich nebylo málo, je tu ještě jeden 163karátový a dva bílé a růžové diamanty.

Ferrari 250 GTO

Cena: 986 milionů korun

Nejdražší auto na světě se vyrábělo mezi lety 1962 – 1964. Název společnost odvodila z objemu každého válce, GTO znamená Gran Turismo Omologato (italsky „homologovaný pro GT“). Pokud jste si ho chtěli v USA koupit v době jeho výroby, potřebovali jste kromě peněz také souhlas od dealera Ferrari pro Severní Ameriku.

Chlapec s dýmkou

Cena: 1,117 miliardy korun

Olejomalba Pabla Picassa se v roce 2004 vydražila za více než 43 milionů dolarů. Ředitel oddělení impresionistů a moderního umění v aukční síni Sotheby´s ji prohlásil za jedno z nejvýznamnějších děl raného Picassa, které se kdy objevilo na trhu s uměním. Picasso pro něj zkoušel několik obyvatel francouzského Montmartru. Nakonec mu stál modelem neznámý chlapec.

Karbaníci

Cena: 6,5 miliardy korun

Obraz francouzského malíře Paula Cézzana je vůbec nejdražším uměleckým dílem, které kdy někdo koupil. V současnosti ho vlastní katarská panovnická rodina al-Sání. Ta má ve sbírce mimo jiné i nejúspěšnější francouzský fotbalový klub posledních let Paris Saint-Germain.

Villa Leopolda

Cena: 27 miliard korun

Sídlo bývalého belgického krále Leopolda II jeho současná majitelka Suzanne Marnier-Lapostolle loni nabídla k prodeji za rovnou miliardu eur. Dům na Azurovém pobřeží má dlouhou historii. Například za druhé světové války sloužil jako nemocnice.

Antilia

Cena: 51,7 miliardy korun

Bydliště indického miliardáře Mukeše Ambaniho v Bombaji vás vyjde na rovné dvě miliardy dolarů. Za ně ale rozhodně nepořídíte vrtkavou chatku. Naopak. Dům by měl zvládnout zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály. K dispozici budete mít také parkovací místa pro 160 aut a tři vlastní heliporty.

History Supreme

Cena: 124 miliard korun

Sto tisíc kilogramů zlata a platiny použili výrobci při výrobě této jachty. Kromě vytříbeného povrchu na ní najdete i další vymoženosti. Pokud si chcete vypít víno z diamantových skleniček nebo se kochat pohledem na sochy stvořené z kostí Tyrannosaura rexe, jste vítáni. Jejím vlastníkem je neznámý malajsijský byznysmen.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1