Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jackie a další tři nejlepší filmy, které právě teď běží v našich kinech

Jackie a další tři nejlepší filmy, které právě teď běží v našich kinech

Konec minulého roku patřil v našich kinech jednoznačně druhému pokračování vánoční pohádky Anděl Páně. Chvíle jeho kralování jsou sice u konce, překonat neuvěřitelný milion diváků, který jej navštívil, se ale jistě nějakou dobu nepodaří. Neznamená to ale, že by nebyl důvod do kina vyrazit. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti?

Jackie

Dosud neobjasněná vražda prezidenta Johna F. Kennedyho spáchaná 22. listopadu 1963 a množství konspiračních teorií, které ji dodnes provázejí, se do americké historie zapsaly skutečně nesmazatelně.

Film Jackie, který do našich kin právě dorazil, se točí kolem Kennedyho stejnojmenné manželky, svého času jedné z nejmladších prvních dam, které Spojené státy vůbec kdy poznaly. Ta se po osudném odpoledni musí vyrovnat nejen s osobní ztrátou manžela a otce svých dětí, ale jako první dáma je nucena v těžkých chvílích podržet i celý národ.

Její ztvárněni přineslo Natalie Portman nominaci na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Jestli jej i navzdory konkurenci skutečně obdrží, se ukáže už za necelý měsíc, v neděli 26. února.

ČSFD: 72%

La la land

Milostný příběh mezi pianistou a začínající herečkou z prostředí Hollywoodu proložený tanečními a pěveckými čísly a rovněž rekordman letošních Oscarů s přesně čtrnácti nominacemi (mj. za nejlepší film, režii, herce a herečku v hlavní roli, originální píseň, kostýmy a střih), to je stručná charakteristika filmu La la land.

Dle mnohých zatím nejlepší film roku oplývající křehkou krásou a strhujícími výkony vynikající Emmy Stone a Ryana Goslinga.

Na svědomí jej má dvaatřicetiletý režisér Damien Chazelle, který se do povědomí veřejnosti zapsal již před bezmála třemi roky režií neméně dobrého filmu Whiplash o ambiciózním jazzovém bubeníkovi a jeho despotickém učiteli.

ČSFD: 81%

Paterson

Komorní drama Paterson, nazvané opět podle svého hrdiny, ztvárňuje příběh řidiče autobusu žijícího svůj rutinní život v menším městečku, opět jménem Paterson.

Jeho dny se skládají z malých okamžiků v denní službě, zaslechnutých útržků cizích rozhovorů, procházkami, pivem s přáteli, skládáním básní „do šuplíku“ a především chvílemi s manželkou Laurou.

Život Laury, plný změn a nových nápadů, jako by byl opakem života Patersonova, jako jin a jang se tito dva však dokonale doplňují a prostřednictvím vzájemné blízkosti a důvěry jeden ve druhého překonávají všechny překážky, které jim osud klade pod nohy.

ČSFD: 81%

Strnadovi

Zvláštní místo v této statistice zasluhuje nejnovější dokumentární počin Heleny Třeštíkové - Strnadovi.

Tento časosběrný snímek zachycuje třicet pět let jednoho manželského páru a pěti dětí, které se mu postupně narodí. Takřka idylické rodinné chvíle jsou střídány chvílemi náročných problémů mezi manžely i v jejich vztahu k dětem, stejně tak se ale najde místo i na zcela běžné situace této netradiční rodiny, které se i v našich životech odehrávají bezmála každý den.

Třeštíková, jejíž tvorba se za léta stala české veřejnosti velice dobře známou, se v tomto filmu rozhodně nezapře a velice dobře jím navazuje na několik podobně laděných a veřejností přijatých snímků, v nichž pod drobnohledem, avšak z uctivé vzdálenosti sleduje jednotlivce, manželský pár nebo celou rodinu.

ČSFD: 83%

 

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link