Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak poznat narcistu? Tady jsou 4 znamení

Jak poznat narcistu? Tady jsou 4 znamení

Možná žijete s narcistou, ani o tom nevíte. Podle amerických psychologů Craiga Malkina a Josepha Burgoa totiž pojem narcista neznamená jen to, že se člověk zajímá jen sám o sebe a svůj vzhled. Jak ho tedy odhalit?

„Horký brambor“

Americký psycholog Craig Malkin ve své knize Přehodnocení narcismu označuje typické chování narcisty jako „horký brambor“. Popisuje to na situaci, kdy se partnerovi snažíte naznačit, že se k vám chová odmítavě a on vám odpoví, že prostě jen nechce reagovat na váš hněv a neustálé stížnosti. Narcistu štve, co říkáte, ale místo aby své špatné chování uznal, hodí vinu na vás. Díky tomu má narcista pocit, že má navrch. Vzhledem k tomu, že nemá zájem o to, co říkáte nebo si myslíte, a nechce své chování zlepšit, budete právě vy v nevýhodě. S nejvyšší pravděpodobností se totiž začnete cítit provinile a budete ho omlouvat.

Začne útočit, když chcete řešit problém

V situaci, kdy chcete vyřešit problém mezi vámi a narcistním partnerem, začne se chovat neuvěřitelně agresivně. Začne vás obviňovat, že vytváříte konflikty a upozorňovat na vaše chyby. Takové chování opět připomíná „horký brambor“ a nutí vás, abyste se cítili provinile.  

Mstivý na maximum

Podle psychologa Josepha Burgoa dělají narcisové partnerům rádi naschvály. Narcisové rádi lžou a přitom se označují za oběť nespravedlnosti a ochránce pravdy. Burgo tvrdí, že narcistní lidé „věří lžím, které říkají“ a znějí přitom často velmi rozumně. Dávejte si proto pozor – může začít tyto nepravdy šířit dál, a zkazit vám tak pověst.

Lhostejný k okolí

Když se člověk ohlédne zpět a vrátí se ke konfliktní situaci s partnerem, chce mít pocit, že se choval rozumně a spravedlivě. To ale není případ narcistního člověka, kterému to je jedno. Rád vychází z takového konfliktu jako vítěz s pocitem, že druhý dostal, co si zasloužil. Narcista se vás bude snažit vyčerpat, což je také součástí jeho politiky „spálené země“. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1