Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak udržet fungující vztah? Na maličkostech záleží

Jak udržet fungující vztah? Na maličkostech záleží

On právě přišel z práce, je unavený. Řeší novou obchodní zakázku, musí denně jednat s tolika lidmi, už ho to celé unavuje. Domů se neuvěřitelně těšil. Pořád je ve stresu. Sedne si na pohovku a jen odpočívá. Vnímá to blahodárné ticho. Kéž by v tom tichu mohl sedět alespoň hodinu, říká si. Najednou uslyší dveře. Domů přichází právě manželka. Sundá si kabát a povídá: „Jaké nádherné počasí, to je krásný den.“ Co by měl manžel udělat?

John Gottman strávil celou svou kariéru bádáním na tím, co udržuje fungující vztah. To, co objevil, je nejen praktické ale také důležité. Lidé žijící v dobrém partnerském vztahu jsou mnohem vnímavější, když se s nimi snaží partner navázat kontakt. Od toho se liší od lidí, kterým partnerský vztah nevydrží nebo není příliš úspěšný, píše Psychology Today.

Drobné náznaky navazování kontaktu či citové pobídky jsou snahou získat partnerovu pozornost. Takové pokusy mohou být jednoznačné, jako třeba obětí v posteli, ale mohou být i velmi niterné, jako třeba průpovídky o hezkém počasí.

Gottman zjistil, že lidé, kteří odpovídají pozitivně nebo partnerovi oplácí jeho snahy o emocionální propojení, bývají mnohem častěji v dobrém vztahu. Vypočítal, že ti, kteří spolu zůstanou, reagují pozitivně na 86 procent různých drobných i větších náznaků. Páry, které takto reagují jen ve 33 procentech, se většinou rozvedou.

Gottman pak identifikuje 4 různé typy odpovědí na citovou pobídku: může ji oplatit, může ji velmi nadšeně oplatit, oplácet ji ale také nemusí, nebo ji dokonce může proti partnerovi obrátit.

Vraťme se teď na chvíli k situaci, o které jsme psali na začátku. Manžel má několik možností jak odpovědět. Může říct, ano je krásně. Může také odpověď nadšeně rozvinout a začít si povídat o tom, jak probíhal celý den, může ale také její komentář o počasí ignorovat nebo pokusy o navázání komunikace úplně obrátit a požádat o trochu klidu.

Samozřejmě, že nadšená odpověď je vždy nejlepší, obvykle ale stačí jen uznání partnerovy či partnerčiny snahy. Znamená to, že člověk nemusí vynaložit nekonečné množství energie, aby mu vztah fungoval.  

Čím to je?

Jak je ale možné, že jsou takové maličkosti pro vztah důležité? Pokud pokaždé člověk reaguje na drobné citové náznaky svého partnera, vztah se upevní proti stresu a životním těžkostem.

Malé náznaky totiž znamenají vlastně otázku „Jsi tu ještě se mnou?“ nebo „Záleží ti na mě?“. Zodpovědět takové otázky je důležité a stává se to ještě důležitější, pokud například ve vztahu v minulosti došlo k nevěře nebo partner zažil v minulosti nějaké trauma. Pokud tedy člověk na tyto metaforické otázky odpoví ano, upevňuje tím kontinuálně vztah a důvěru.  

Vyplývá z toho, že je důležité věnovat pozornost malým krokům, kdy se partner snaží navázat nějaké spojení. Pokaždé, když partner či partnerka na tyto drobné snahy pozitivně odpoví, investuje tak do zdravého a pevného vztahu a zlepšuje spokojenost ve vztahu.

Gotmann tak prostě připomíná, že na maličkostech záleží. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744