Jak udržet fungující vztah? Na maličkostech záleží | info.cz

Články odjinud

Jak udržet fungující vztah? Na maličkostech záleží

On právě přišel z práce, je unavený. Řeší novou obchodní zakázku, musí denně jednat s tolika lidmi, už ho to celé unavuje. Domů se neuvěřitelně těšil. Pořád je ve stresu. Sedne si na pohovku a jen odpočívá. Vnímá to blahodárné ticho. Kéž by v tom tichu mohl sedět alespoň hodinu, říká si. Najednou uslyší dveře. Domů přichází právě manželka. Sundá si kabát a povídá: „Jaké nádherné počasí, to je krásný den.“ Co by měl manžel udělat?

John Gottman strávil celou svou kariéru bádáním na tím, co udržuje fungující vztah. To, co objevil, je nejen praktické ale také důležité. Lidé žijící v dobrém partnerském vztahu jsou mnohem vnímavější, když se s nimi snaží partner navázat kontakt. Od toho se liší od lidí, kterým partnerský vztah nevydrží nebo není příliš úspěšný, píše Psychology Today.

Drobné náznaky navazování kontaktu či citové pobídky jsou snahou získat partnerovu pozornost. Takové pokusy mohou být jednoznačné, jako třeba obětí v posteli, ale mohou být i velmi niterné, jako třeba průpovídky o hezkém počasí.

Gottman zjistil, že lidé, kteří odpovídají pozitivně nebo partnerovi oplácí jeho snahy o emocionální propojení, bývají mnohem častěji v dobrém vztahu. Vypočítal, že ti, kteří spolu zůstanou, reagují pozitivně na 86 procent různých drobných i větších náznaků. Páry, které takto reagují jen ve 33 procentech, se většinou rozvedou.

Gottman pak identifikuje 4 různé typy odpovědí na citovou pobídku: může ji oplatit, může ji velmi nadšeně oplatit, oplácet ji ale také nemusí, nebo ji dokonce může proti partnerovi obrátit.

Vraťme se teď na chvíli k situaci, o které jsme psali na začátku. Manžel má několik možností jak odpovědět. Může říct, ano je krásně. Může také odpověď nadšeně rozvinout a začít si povídat o tom, jak probíhal celý den, může ale také její komentář o počasí ignorovat nebo pokusy o navázání komunikace úplně obrátit a požádat o trochu klidu.

Samozřejmě, že nadšená odpověď je vždy nejlepší, obvykle ale stačí jen uznání partnerovy či partnerčiny snahy. Znamená to, že člověk nemusí vynaložit nekonečné množství energie, aby mu vztah fungoval.  

Čím to je?

Jak je ale možné, že jsou takové maličkosti pro vztah důležité? Pokud pokaždé člověk reaguje na drobné citové náznaky svého partnera, vztah se upevní proti stresu a životním těžkostem.

Malé náznaky totiž znamenají vlastně otázku „Jsi tu ještě se mnou?“ nebo „Záleží ti na mě?“. Zodpovědět takové otázky je důležité a stává se to ještě důležitější, pokud například ve vztahu v minulosti došlo k nevěře nebo partner zažil v minulosti nějaké trauma. Pokud tedy člověk na tyto metaforické otázky odpoví ano, upevňuje tím kontinuálně vztah a důvěru.  

Vyplývá z toho, že je důležité věnovat pozornost malým krokům, kdy se partner snaží navázat nějaké spojení. Pokaždé, když partner či partnerka na tyto drobné snahy pozitivně odpoví, investuje tak do zdravého a pevného vztahu a zlepšuje spokojenost ve vztahu.

Gotmann tak prostě připomíná, že na maličkostech záleží. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud