Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké vlastnosti musí mít ideální špion? Nahlédněte do manuálu britských tajných služeb

Jaké vlastnosti musí mít ideální špion? Nahlédněte do manuálu britských tajných služeb

Dlouho před tím, než se světově neznámější špion James Bond stal tajným agentem, přišel o oba rodiče. Podle oblíbené filmové série se stal sirotkem v pouhých jedenácti letech poté, co jeho otec s matkou zemřeli ve francouzských Alpách. Jak ukázala nejnovější kniha britského historika Henryho Hemminga, tajné služby se při náboru nových agentů zaměřovaly na mladé muže a ženy bez rodičů i v reálném světě. Věřily totiž, že budou loajální a na starší špiony budou vnímat jako na otce, které nikdy neměli.

Dlouhou dobu se spekuluje nad tím, kdo autorovi Ianu Flemmingovi posloužil jako vzor pro stvoření světově proslulé postavy Jamese Bonda. Podle celé řady odborníků to byl vysoce postavený špion Maxwell Knight, který u MI5 strávil přes 30 let a pro tajné služby vyškoloval nové agenty určené k tomu, aby se infiltrovali do tehdejších fašistických a komunistických skupin. Knight, známý jako M, sám získal věhlas díky svržení britských fašistů a přinášení klíčových informací o komunistech, které změnily povahu studené války.  

V nové knize ‚Maxwell Knight: Největší špion MI5‘ historik Henry Hemming zkoumá vlastnosti, které M hledal u nových agentů. Tou nejdůležitější byla podle Hemminga ztráta obou rodičů v útlém věku. Metodu si po Knightovi osvojily celé britské tajné služby a podle Hemminga ji používaly i poté, co už Knight z MI5 dávno odešel.

„M hledal pozorovatele: lidi, kteří si všímají neobvyklých detailů, jenž ostatní nevidí. A na základě jeho zkušeností to byli lidé, kteří byli v dětství nějakým způsobem drženi zpátky,“ tvrdí podle The Telegraph Hemming. „Někdo, kdo v raném věku ztratil rodiče, nebo měl nějaké fyzické postižení, kvůli kterému se nemohl zapojit do her, když vyrůstal, takže stál doslova na okraji,“ dodává.

„Když člověk v útlém věku ztratí rodiče, potřebuje postavu otce – šéf špionů se pak stává touto otcovskou postavou a tu prázdnotu zaplní,“ vysvětluje Hemming, který k odhalení identity Knightových rekrutů použil odtajněné materiály MI5. Většinou šlo „obyčejné, nic netušící lidi“, které Knight změnil v prominentní špiony.

Jednou z jeho svěřenkyň byla písařka Olga Greyová z Birminghamu, jejíž otec zemřel, když byla ještě velmi malá. Poté, co si ji vzal Knight do péče, se stala jednou z nejlepších agentek, které se podařilo infiltrovat do komunistické strany. Agenty udělal také například z Williama Yougera postiženého obrnou nebo z Jimmyho Dicksona, který trpěl na slabé srdce.

Kromě ztráty rodičů si Knight potrpěl i na další klíčové vlastnosti – loajalitu, smysl pro humor a lásku k vlasti. Jeho náborovou metodu pak přijala celá MI5. „Měl spoustu zkušeností a následovníků, a když to bylo potřeba, všichni mu naslouchali,“ tvrdí historik. Knight měl podle něj tak vážené slovo, že svou práci často odváděl u sebe doma, MI5 tak pravděpodobně o některých agentech, které přijal, ani nevěděla.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744