Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů

Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů

Kvůli hnutí MeToo, které upozorňuje na sexuálně nevhodné jednání, již skončily stovky osobností a vysokých manažerů, upozorňuje nová studie poradenské společnosti Temin & Co. Mezi nejvýše postavené osoby, na jejichž pracovní či společenský život mělo hnutí největší dopad, patří například producent Harvey Weinstein, komik Bill Cosby či výkonný ředitel společnosti Intel Brian Krzanich.

Společnost Temin & Co. Odhalila, že hnutí MeToo mělo v USA významný vliv na práci 414 osobností a vysoce postavených manažerů. Studie firmy mezi ně zařadila každého, o kom v národních novinách nalezla v posledních 18 měsících alespoň sedm zmínek v souvislosti se sexuálně nevhodným chováním.

Ze zmíněných 414 osob jich 190 přišlo o práci - buď byli vyhozeni, nebo pracovní poměr sami opustili. Dalších 122 si muselo vzít neplacené volno, byli suspendováni, nebo se případ stále vyšetřuje. A u asi 69 případů nebyly zjištěny žádné následky, uvádí americký magazín Time. Časopis upozorňuje, že jen v sedmi případech sexuálně nevhodné jednání pocházelo od žen.

„Z problému se stalo tsunami,“ říká k fenoménu Davia Teminová, zakladatelka společnosti, která studii zpracovala. „Začalo to Harvey Weinsteinem, pak to inspirovalo další případy v šoubyznysu, a pak se to začalo šířit napříč odvětvími.“

Podle studie se sice některé zaznamenané případy staly již před dlouhou dobou, ale pod vlivem současného společenského prizmatu jsou nyní mnohem více na očích společnosti. „Celý problém je nyní bedlivě sledován. Ženy o něco lépe rozumí své kolektivní síle a začínají ji využívat.“

Podle separátní studie, kterou provedl Wall Street Journal ve spolupráci s televizní stanicí NBC, 48 procent zaměstnankyň v USA zažilo během své práce verbální či fyzické obtěžování se sexuálním podtextem.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232