Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů | info.cz

Články odjinud

Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů

Kvůli hnutí MeToo, které upozorňuje na sexuálně nevhodné jednání, již skončily stovky osobností a vysokých manažerů, upozorňuje nová studie poradenské společnosti Temin & Co. Mezi nejvýše postavené osoby, na jejichž pracovní či společenský život mělo hnutí největší dopad, patří například producent Harvey Weinstein, komik Bill Cosby či výkonný ředitel společnosti Intel Brian Krzanich.

Společnost Temin & Co. Odhalila, že hnutí MeToo mělo v USA významný vliv na práci 414 osobností a vysoce postavených manažerů. Studie firmy mezi ně zařadila každého, o kom v národních novinách nalezla v posledních 18 měsících alespoň sedm zmínek v souvislosti se sexuálně nevhodným chováním.

Ze zmíněných 414 osob jich 190 přišlo o práci - buď byli vyhozeni, nebo pracovní poměr sami opustili. Dalších 122 si muselo vzít neplacené volno, byli suspendováni, nebo se případ stále vyšetřuje. A u asi 69 případů nebyly zjištěny žádné následky, uvádí americký magazín Time. Časopis upozorňuje, že jen v sedmi případech sexuálně nevhodné jednání pocházelo od žen.

„Z problému se stalo tsunami,“ říká k fenoménu Davia Teminová, zakladatelka společnosti, která studii zpracovala. „Začalo to Harvey Weinsteinem, pak to inspirovalo další případy v šoubyznysu, a pak se to začalo šířit napříč odvětvími.“

Podle studie se sice některé zaznamenané případy staly již před dlouhou dobou, ale pod vlivem současného společenského prizmatu jsou nyní mnohem více na očích společnosti. „Celý problém je nyní bedlivě sledován. Ženy o něco lépe rozumí své kolektivní síle a začínají ji využívat.“

Podle separátní studie, kterou provedl Wall Street Journal ve spolupráci s televizní stanicí NBC, 48 procent zaměstnankyň v USA zažilo během své práce verbální či fyzické obtěžování se sexuálním podtextem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud