Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů

Jako tsunami. Kvůli hnutí MeToo skončily již stovky osobností a vysokých manažerů

Kvůli hnutí MeToo, které upozorňuje na sexuálně nevhodné jednání, již skončily stovky osobností a vysokých manažerů, upozorňuje nová studie poradenské společnosti Temin & Co. Mezi nejvýše postavené osoby, na jejichž pracovní či společenský život mělo hnutí největší dopad, patří například producent Harvey Weinstein, komik Bill Cosby či výkonný ředitel společnosti Intel Brian Krzanich.

Společnost Temin & Co. Odhalila, že hnutí MeToo mělo v USA významný vliv na práci 414 osobností a vysoce postavených manažerů. Studie firmy mezi ně zařadila každého, o kom v národních novinách nalezla v posledních 18 měsících alespoň sedm zmínek v souvislosti se sexuálně nevhodným chováním.

Ze zmíněných 414 osob jich 190 přišlo o práci - buď byli vyhozeni, nebo pracovní poměr sami opustili. Dalších 122 si muselo vzít neplacené volno, byli suspendováni, nebo se případ stále vyšetřuje. A u asi 69 případů nebyly zjištěny žádné následky, uvádí americký magazín Time. Časopis upozorňuje, že jen v sedmi případech sexuálně nevhodné jednání pocházelo od žen.

„Z problému se stalo tsunami,“ říká k fenoménu Davia Teminová, zakladatelka společnosti, která studii zpracovala. „Začalo to Harvey Weinsteinem, pak to inspirovalo další případy v šoubyznysu, a pak se to začalo šířit napříč odvětvími.“

Podle studie se sice některé zaznamenané případy staly již před dlouhou dobou, ale pod vlivem současného společenského prizmatu jsou nyní mnohem více na očích společnosti. „Celý problém je nyní bedlivě sledován. Ženy o něco lépe rozumí své kolektivní síle a začínají ji využívat.“

Podle separátní studie, kterou provedl Wall Street Journal ve spolupráci s televizní stanicí NBC, 48 procent zaměstnankyň v USA zažilo během své práce verbální či fyzické obtěžování se sexuálním podtextem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744