Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jana, co jí přítel mačkal hada, přiznala: Na konci jsem o sobě nevěděla. Prášky zapila becherovkou

Jana, co jí přítel mačkal hada, přiznala: Na konci jsem o sobě nevěděla. Prášky zapila becherovkou

Na její hlášku: „Mačkáš mi hada, debile!“ jen tak nikdo nezapomene. Jediný, kdo si ji nevybavuje, je její autorka. Feťačka Jana prý měla při svém šíleném výstupu ve středeční Výměně manželek okno, jak prozradila v rozhovoru pro Blesk.

Jana byla agresivní už na svého přítele Romana po příjezdu na místo setkání a její nezvladatelné chování pokračovalo i o několik minut později. Druhé manželce Sabině nadávala do ku*ev a chtěla na ni zaútočit, a když se jí Roman zastal, ze zlosti zfackovala jeho.

Připomeňte si, co se v divokém pořadu dělo:

Nic z toho prý ale neví... „Bohužel se musím přiznat celému národu, že jsem si vzala prostě prášky na nervy a zapila je becherovkou,“ sype si nyní popel na hlavu dvojnásobná maminka, která žije v Německu.

„Z těch »osmi očí« (část pořadu, v níž si páry sdělují drsné pravdy – pozn. redakce) si nepamatuju vůbec nic. Ten den mám prostě okno. Já ani nevím, kde těch osm očí bylo!“ hájí se Jana, jejíž stav si neuměli vysvětlit ani soutěžící, ani členové štábu.

Co následovalo doma? Čtěte pokračování článku zde.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1