Japonsko šokovalo ochránce přírody. Harpunami a granáty zabilo stovky velryb, mnohé byly březí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonsko šokovalo ochránce přírody. Harpunami a granáty zabilo stovky velryb, mnohé byly březí

Japonsko šokovalo ochránce přírody. Harpunami a granáty zabilo stovky velryb, mnohé byly březí

Ochránci přírody se zaměřili na praktiky japonského programu, který podle nich ohrožují populace plejtváků. Japonsko sice tvrdí, že velryby loví za vědeckým účelem. Přesto ale zvířata umírají v době, kdy je drtivá většina samic březí.

Během loňské dvanáctitýdenní expedice v Tichém oceánu podle serveru The Gurdian zahynulo na 333 plejtváků, 181 z nich byly samice, z nichž 128 z nich bylo březích. „Procento březích samic zařazených do vzorku bylo opravdu vysoké (95,3 %), zároveň ale neobsahoval žádné kojené mládě,“ uvádí zpráva předložená Mezinárodní velrybářské komisi.

Výzkumníci shromažďovali data o věku, velikosti a obsahu žaludku plejtváků malých, kteří žijí v oceánu mezi Austrálií a Antarktidou. Kytovce lovili harpunami a granáty, což je mezi odbornou veřejností považované za velmi kontroverzní. Tento způsob totiž zpravidla nepřináší okamžitou smrt.

Podle ochránců přírody je ale zabití 122 březích velryb šokující. „Lovení velryb je naprosto zbytečné, zejména proto, že metody, při kterých zvířata neumírají, jsou pro vědecké účely zcela dostačující,“ uvedla manažerka organizace Humane Society International Alexia Wellbeloveová.

Dalším znepokojujícím faktem je, že přestože byla zvířata lovená výhradně za vědeckým účelem, nebrání to tomu, aby se jejich maso následně objevilo na japonských trzích nebo v restauracích. Výzkumníci se ale brání, že biologické vzorky okamžitě putovaly na výzkumné základny, kde byly podrobeny nejrůznějším testům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.