Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonsko šokovalo ochránce přírody. Harpunami a granáty zabilo stovky velryb, mnohé byly březí

Japonsko šokovalo ochránce přírody. Harpunami a granáty zabilo stovky velryb, mnohé byly březí

Ochránci přírody se zaměřili na praktiky japonského programu, který podle nich ohrožují populace plejtváků. Japonsko sice tvrdí, že velryby loví za vědeckým účelem. Přesto ale zvířata umírají v době, kdy je drtivá většina samic březí.

Během loňské dvanáctitýdenní expedice v Tichém oceánu podle serveru The Gurdian zahynulo na 333 plejtváků, 181 z nich byly samice, z nichž 128 z nich bylo březích. „Procento březích samic zařazených do vzorku bylo opravdu vysoké (95,3 %), zároveň ale neobsahoval žádné kojené mládě,“ uvádí zpráva předložená Mezinárodní velrybářské komisi.

Výzkumníci shromažďovali data o věku, velikosti a obsahu žaludku plejtváků malých, kteří žijí v oceánu mezi Austrálií a Antarktidou. Kytovce lovili harpunami a granáty, což je mezi odbornou veřejností považované za velmi kontroverzní. Tento způsob totiž zpravidla nepřináší okamžitou smrt.

Podle ochránců přírody je ale zabití 122 březích velryb šokující. „Lovení velryb je naprosto zbytečné, zejména proto, že metody, při kterých zvířata neumírají, jsou pro vědecké účely zcela dostačující,“ uvedla manažerka organizace Humane Society International Alexia Wellbeloveová.

Dalším znepokojujícím faktem je, že přestože byla zvířata lovená výhradně za vědeckým účelem, nebrání to tomu, aby se jejich maso následně objevilo na japonských trzích nebo v restauracích. Výzkumníci se ale brání, že biologické vzorky okamžitě putovaly na výzkumné základny, kde byly podrobeny nejrůznějším testům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1