Články odjinud

Je to 70 let od prvního „elpíčka“. Gramofonové desky dnes vyhledávají hlavně fajnšmekři

Je to 70 let od prvního „elpíčka“. Gramofonové desky dnes vyhledávají hlavně fajnšmekři

Pokusy o vytvoření dlouhohrající gramofonové desky (LP) se objevily počátkem 20. století, primitivní materiály ale neumožňovaly dostatečné zmenšení drážek a přenosky. Až Peter Carl Goldmark objevil vhodný materiál (vinyl) a před 70 lety, 21. června 1948, představil ve spolupráci se společností Columbia Records první "elpíčko". Tyto desky nabídly nahrávky Filadelfského symfonického orchestru a Newyorské filharmonie.

Kulaté desky nahradily počátkem 20. let minulého století fonografický váleček, první přístroj na záznam zvuku. Zpočátku se potýkaly s podobnými problémy jako fonograf, nenabízely totiž o mnoho delší záznam, maximálně pět minut pro každou stranu. LP nabídly již kolem 45 minut délky. Sláva gramofonových desek začala pohasínat s příchodem kompaktních disků v 80. letech. Zůstaly ale dodnes oblíbeným nosičem hlavně pro sběratele a „fajnšmekry“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud