Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden ze symbolů bahamských ostrovů v ohrožení. Plavající prasata umírají, můžou za to turisti

Jeden ze symbolů bahamských ostrovů v ohrožení. Plavající prasata umírají, můžou za to turisti

Patří mezi populární turistické atrakce na Bahamách. Plavající vepři. Ti úplně nesplňují klasickou představu o zvířeti válejícím se v bahně u chlívku. Plavání v moři s netradiční společností přivádí na ostrov Big Major Cay mnoho cestovatelů. Popularita však zvířatům zároveň ohrožuje život.

Wayde Nixon tvrdí, že v Karibiku založil kolonii prasat před 30 lety. Teď mu vadí, že se turismus, který jeho krok na jinak opuštěný ostrov přivedl, vymkl kontrole.

Vepři jsou mezi lidmi opravdu velice populární. Fotku s nimi si pořídily i některé světové celebrity. Na Instagramu se jí pochlubil syn amerického prezidenta Donald Trump junior. Kouzlu vepřů podlehla i herečka Amy Schumerová.

Selfie a plavání s lidmi však není hlavní nebezpečí, které na zvířata číhá. Na časté návštěvy turistů si už prasata zvykla. Nechají se klidně pohladit i nakrmit. Pokud jim lidé nic nedají dobrovolně, nestydí se začít loudit. A právě v tom je největší problém.

Pig Beach at Staniel Cay in the Bahamas. Took the kids away for a fast weekend. Great family time. #pigbeach

Příspěvek sdílený Donald Trump Jr. (@donaldjtrumpjr),Čec 1, 2016 v 4:07 PDT

 

Návštěvníci totiž zvířatům dávají i pamlsky, které škodí jejich zdraví. Někteří se nezastaví ani před alkoholem. „Dávají jim pivo, rum, svezou se na nich. To tady nikdy nebylo, až v poslední době se to děje. A my tady nemůžeme být celou dobu,“ stěžuje si Nixon, jehož výtvor tak nyní čelí existenčnímu ohrožení.

Prasata totiž začala na ostrově umírat. Nedávno našli na pláži přes půl tuctu mrtvých vepřů. Úřady číslo neupřesnily, prasečí tragédii ale vyšetřují.

„Řekla bych, že jich je více než sedm, ale rozhodně ne patnáct, jak proběhlo na sociálních sítích. Veterináři mají jejich vzorky, ale nedovedu říci, za jak dlouho budeme mít výsledky,“ prohlásila Kim Aranhová z charitativní organizace Bahamas Humane Society.

Sama si není příčinou úmrtí jistá. Ani neví, jestli za smrtí tvorů stál skutečně člověk. „Mohla to být nešťastná náhoda, kdy prasata snědla něco otráveného. Mohla to být zlomyslnost, ale nevím, proč by někdo tak roztomilým zvířatům ubližoval,“ soudí Aranhová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744