Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedinečný pohled do vesnice, kde je Kim Čong-un za boha a která překvapivě není v KLDR

Jedinečný pohled do vesnice, kde je Kim Čong-un za boha a která překvapivě není v KLDR

Severokorejský diktátorský režim má své sympatizanty i na africkém kontinentu. Nejpočetnější komunita žije v Nigérii, kam se vydala reportérka serveru Buzzfeed. Několikatisícihlavému společenství zde šéfuje vysokoškolský učitel Mohamed, jehož víra v ideje kimovské dynastie je stejně neotřesitelná jako tuhý diktátorský režim.  

Ze všech suvenýrů, které posbíral během devíti návštěv Korejské lidově demokratické republiky, si čtyřiapadesátiletý nigerijský vysokoškolský učitel Alhassan Mohamed nejvíce cení medaile „Přátelům Severní Koreje“, kterou má uloženou v nočním stolku u postele.

Upovídaný profesor přírodních věd z Univerzity v Abuje je jedním ze čtyř Afričanů, kteří se oceněním mohou pyšnit a Mohamed je na tuto skutečnost patřičně hrdý. „Jezdím do KLDR dvakrát ročně a vždycky si jednu návštěvu naplánuji na 9. září, protože v tento den slaví výročí nezávislosti,“ řekl obdivovatel severokorejské diktatury reportérce serveru Buzzfeed.

Mohamed patří k té části nigerijského národa, která se nevzdává představy, že přenesení severokorejského politického systému – všeobjímající ideologie čučche, kterou v padesátých letech stvořil zakladatel kimovské dynastie Kim Ir-sen – je klíčem k uvolnění potenciálu nejlidnatějšího národa černého kontinentu.

„Severní Korea je odolná a soběstačná země. Je velmi mírumilovná a tak disciplinovaná. To jsou věci, které nás upoutaly na principech našeho drahocenného státu Severní Koreji,“ vyznal se Mohamed který před šesti lety založil sdružení přátel KLDR.   

Obdiv k severokorejskému režimu chová nigerijský sympatizant nejenom v srdci. Všimnout si ho musí na první pohled každý, kdo ho přijde navštívit do jeho domu v nigerijském hlavním městě Abuji. Byť je Pchjongjang tisíce kilometrů daleko, Muhammad dodržuje severokorejský zákon, který každé domácnosti přikazuje mít na zdi portréty vůdců.

Nejsilnější bylo hnutí vyznavačů čučche v šedesátých letech, kdy se africké země začaly vzpírat kolonialismu. Jejich počet se postupem doby tenčil, stále jsou ale rozptýleni po kontinentu – Muhammad tvrdí, že v každé zemi žijí aspoň dva. Nejvíce jich je v Nigérii, společenství vyznavačů ideologie KLDR zde čítá zhruba dva tisíce členů.  

„Neříkám, že Nigerijci musí být přesně jako Korejci. Jsem hrdý na svojí domorodou kulturu. Ale zdravý rozum přikazuje, že pokud váš soused dělá něco dobrého, měli byste tyto dobré skutečnosti nasávat, a potom se budete mít lépe,“ shrnul Muhammad.

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744