Jedl jsem vnitřnosti, říkali mi Kanibal Tim. Brit se podělil o zážitky z bojů proti Islámskému státu

Info.cz, vkr

15. 08. 2017 • 20:28

Jednoho dne se Tim Wordsworth sbalil a šel bojovat proti Islámskému státu. Manželce to neřekl, nechtěl, aby ho tajné služby na poslední chvíli vytáhly z letadla. Přes šest měsíců bojoval po boku milic YPG. Osvobozoval vesnice, zabíjel teroristy a pil jejich krev. Nyní se rozhodnul o své zkušenosti promluvit. „Realita války, úděsná zranění spolubojovníků a smrtelný teror byla ta naprosto nejhorší zkušenost, kterou jsem kdy v životě zažil,“ vypráví pro deník Daily Mail.

Tim se vidí jako adoptovaný sirotek Kurdů. Jeho tažení začalo v únoru 2015. Tehdy přiletěl do Istanbulu, odkud nasednul na autobus. Cíl: Město Erbil v iráckém Kurdistánu. Tam verbovali náboráři milic YPG. Všimli si i jeho.

Trvalo ale pět dnů, než jej propašovali po nenápadných úkrytech do Sýrie. „Rozřadili nás na dvě skupiny. Já jsem patřil k těm, kdo měli vojenské zkušenosti, takže jsem mohl jít rovnou na frontu,“ vypráví. „Dostal jsem útočnou pušku M-16, dva granáty a poplácání po zádech.“

Krátce poté prvně vstoupil do syrské vesnice. „Byla opuštěná. V domech ale byly lidské ostatky. Ve stavení kde jsme přebývali, se musely odehrávat hrozné věci. Mučení. Vraždy. Dolehlo to na mě opravdu tísnivě,“ říká Tim, kterého krátce poté převeleli k mobilní jednotce.

„To bylo, jako z filmů Mad Max. Kurdové zkrátka vzali průmyslová vozidla, oplátovali je a vyrazili v nich na frontu. Mnoho vojáků v těch strojích uhořelo.“ Krátce poté zažil Timothy svůj první boj, bylo to u vesnice Tel Khuzela. „Zastavili jsme asi kilometr od vsi, ale ku*va i z té dálky bylo slyšet, jaký boj se tam odehrává.“ Bylo to také poprvé, kdy mu těsně vedle hlavy proletěla kulka. „Zbytek cesty na bojiště jsem se plazil, přilepený na zemi.“

Toho dne vystřílel mnoho zásobníků. Pot z něj crčel, umírali Kurdové i teroristé z IS. Tim věděl, že nesmí zemřít. Po dlouhé bitvě nakonec přišlo vítězství.

Krátce po boji se přidal ke skupině Taboora Soran. „S nimi jsem zažil svou první invazi. Nejdřív jsem seděl v humvee se svým velitelem, takže jsem byl klidný. Nakonec mě však přesunuli do dalšího obrněného vozidla. Hrozně jsem se tehdy bál, že budeme zasaženi raketou RPG. Slíbil jsem si, že jestli přežiju, už nikdy nebudu bojovat,“ tvrdí nyní bývalý voják. Nakonec si však svůj slib rozmyslel.

Jeho další práce jej však zavedla do hor. Právě tam se totiž ukrývaly masové hroby, které pomáhal plnit zabitými vojáky Islámského státu. „Kurdové na jejich těla močili, kopali je do hlav. Chápal jsem to. Ti lidé jim často vyvraždili celé rodiny.“ Často, když nakládal těla do automobilu, se otevřely jejich střelné rány a Tima zkropili svou krví. „Měl jsem jejich zkaženou krev všude. Později jsem se bál, že mám AIDS,“ přiznává.

„Pamatuji, jak jsme jednou měli navršenou hromadu lidských orgánů. Bylo tam všechno, mozky, plíce, krev všude mezi tím. Chtěli jsme taky mít nějakou legraci. Tak jsem si toho nabral hrst a zakousnul jsem se do toho. ´Co to ku*va děláš,´ řvali na mě. Od té doby mi pak říkali Kanibal Tim,“ popisuje bývalý elektrikář, jak jej šest měsíců na frontě změnilo.

Poté, co půl roku bojoval v řadách milic YPG se Tim přidal k Pešmergům. Následně však na sociálních sítích urazil kurdského prezidenta Masouda Barzáního a musel si odsedět několik měsíců za mřížemi. „Lidé tehdy psali hodně protibarzáního komentářů, tak jsem je chtěl všechny trumfnout. Jenže někdo mě nahlásil,“ vzpomíná. „Byla to blbost."

Když ho propustili, chtěl Tim domů. Britská policie si na něj ale počkala hned u výstupu z letadla. Paradoxně na londýnském letišti Heathrow, ke byl dříve jako elektrikář zaměstnaný. „Policisté byli velice profesionální, nakonec proti mně žádná obvinění nevznesli,“ tvrdí Tim, který se od návratu do vlasti živí jako lešenář. „V tomto oboru je hodně bývalých vojáků. Je to nejadrenalinovější práce ve stavebnictví. Dobrá fyzická a duši očišťující práce,“ je přesvědčen „kanibal."

SDÍLET