Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedl jsem vnitřnosti, říkali mi Kanibal Tim. Brit se podělil o zážitky z bojů proti Islámskému státu

Jedl jsem vnitřnosti, říkali mi Kanibal Tim. Brit se podělil o zážitky z bojů proti Islámskému státu

Jednoho dne se Tim Wordsworth sbalil a šel bojovat proti Islámskému státu. Manželce to neřekl, nechtěl, aby ho tajné služby na poslední chvíli vytáhly z letadla. Přes šest měsíců bojoval po boku milic YPG. Osvobozoval vesnice, zabíjel teroristy a pil jejich krev. Nyní se rozhodnul o své zkušenosti promluvit. „Realita války, úděsná zranění spolubojovníků a smrtelný teror byla ta naprosto nejhorší zkušenost, kterou jsem kdy v životě zažil,“ vypráví pro deník Daily Mail.

Tim se vidí jako adoptovaný sirotek Kurdů. Jeho tažení začalo v únoru 2015. Tehdy přiletěl do Istanbulu, odkud nasednul na autobus. Cíl: Město Erbil v iráckém Kurdistánu. Tam verbovali náboráři milic YPG. Všimli si i jeho.

Trvalo ale pět dnů, než jej propašovali po nenápadných úkrytech do Sýrie. „Rozřadili nás na dvě skupiny. Já jsem patřil k těm, kdo měli vojenské zkušenosti, takže jsem mohl jít rovnou na frontu,“ vypráví. „Dostal jsem útočnou pušku M-16, dva granáty a poplácání po zádech.“

Krátce poté prvně vstoupil do syrské vesnice. „Byla opuštěná. V domech ale byly lidské ostatky. Ve stavení kde jsme přebývali, se musely odehrávat hrozné věci. Mučení. Vraždy. Dolehlo to na mě opravdu tísnivě,“ říká Tim, kterého krátce poté převeleli k mobilní jednotce.

„To bylo, jako z filmů Mad Max. Kurdové zkrátka vzali průmyslová vozidla, oplátovali je a vyrazili v nich na frontu. Mnoho vojáků v těch strojích uhořelo.“ Krátce poté zažil Timothy svůj první boj, bylo to u vesnice Tel Khuzela. „Zastavili jsme asi kilometr od vsi, ale ku*va i z té dálky bylo slyšet, jaký boj se tam odehrává.“ Bylo to také poprvé, kdy mu těsně vedle hlavy proletěla kulka. „Zbytek cesty na bojiště jsem se plazil, přilepený na zemi.“

Toho dne vystřílel mnoho zásobníků. Pot z něj crčel, umírali Kurdové i teroristé z IS. Tim věděl, že nesmí zemřít. Po dlouhé bitvě nakonec přišlo vítězství.

Krátce po boji se přidal ke skupině Taboora Soran. „S nimi jsem zažil svou první invazi. Nejdřív jsem seděl v humvee se svým velitelem, takže jsem byl klidný. Nakonec mě však přesunuli do dalšího obrněného vozidla. Hrozně jsem se tehdy bál, že budeme zasaženi raketou RPG. Slíbil jsem si, že jestli přežiju, už nikdy nebudu bojovat,“ tvrdí nyní bývalý voják. Nakonec si však svůj slib rozmyslel.

Jeho další práce jej však zavedla do hor. Právě tam se totiž ukrývaly masové hroby, které pomáhal plnit zabitými vojáky Islámského státu. „Kurdové na jejich těla močili, kopali je do hlav. Chápal jsem to. Ti lidé jim často vyvraždili celé rodiny.“ Často, když nakládal těla do automobilu, se otevřely jejich střelné rány a Tima zkropili svou krví. „Měl jsem jejich zkaženou krev všude. Později jsem se bál, že mám AIDS,“ přiznává.

„Pamatuji, jak jsme jednou měli navršenou hromadu lidských orgánů. Bylo tam všechno, mozky, plíce, krev všude mezi tím. Chtěli jsme taky mít nějakou legraci. Tak jsem si toho nabral hrst a zakousnul jsem se do toho. ´Co to ku*va děláš,´ řvali na mě. Od té doby mi pak říkali Kanibal Tim,“ popisuje bývalý elektrikář, jak jej šest měsíců na frontě změnilo.

Poté, co půl roku bojoval v řadách milic YPG se Tim přidal k Pešmergům. Následně však na sociálních sítích urazil kurdského prezidenta Masouda Barzáního a musel si odsedět několik měsíců za mřížemi. „Lidé tehdy psali hodně protibarzáního komentářů, tak jsem je chtěl všechny trumfnout. Jenže někdo mě nahlásil,“ vzpomíná. „Byla to blbost."

Když ho propustili, chtěl Tim domů. Britská policie si na něj ale počkala hned u výstupu z letadla. Paradoxně na londýnském letišti Heathrow, ke byl dříve jako elektrikář zaměstnaný. „Policisté byli velice profesionální, nakonec proti mně žádná obvinění nevznesli,“ tvrdí Tim, který se od návratu do vlasti živí jako lešenář. „V tomto oboru je hodně bývalých vojáků. Je to nejadrenalinovější práce ve stavebnictví. Dobrá fyzická a duši očišťující práce,“ je přesvědčen „kanibal."

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744