Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedna z největších odlomených ker v dějinách. 5 věcí, které byste měli o antarktickém ledovci vědět

Od Antarktidy se před pár dny odlomila jedna z největších ker v dějinách. Mnozí automaticky viní člověka a jím způsobené globální oteplování. Skutečně je to však tak jednoduché? Přinášíme pět zásadních odpovědí na nejpalčivější otázky ohledně kusu ledu utrženého od šelfového ledovce Larsen C. 

1. Globální oteplování tentokrát na vině není

Přestože intuice nám tvrdí pravý opak, za odtržení kry není zodpovědné globální oteplování. Podle vědce Martina O´Learyho ze Swansejské univerzity jde o „běžnou“ geografickou událost. „Nejsme si vědomi žádné spojitosti s člověkem zapříčiněným globálním oteplováním,“ říká vědec pro server CNN. „Osobně nevidím žádný důkaz, který by mě přesvědčil o tom, že současné události jsou spojené s klimatickými změnami,“ souhlasí s ním Christopher Shuman z marylandské univerzity.

2. Z každé hypotézy však existuje výjimka

Jiní vědci jsou ale přesvědčeni o opaku. „Všichni, kdo se s ním ztotožňují, jen strkají před skutečností hlavu do ledu,“ tvrdí Eric Rignot z NASA. „Pro mě se jedná o jasný důsledek klimatických změn. Toto není žádný přirozený cyklus, jedná se o reakci systému na teplejší klima,“ dodává. Získat dostatek věrohodných dat k podpoře jakéhokoliv tvrzení je však zásadní problém. Antarktida je vzdálená, studená a obtížně studovatelná oblast – a zatím není například ani známá teplota vzduchu a vody v okolí oddělení masivní kry.

3. Změny klimatu mění Antarktidu

Podle vědců je ale jisté, že globální oteplování mění podobu Antarktidy. Teplota vzduchu zvyšuje teplotu oceánů a to následně přispívá k tání ledovců. To však naštěstí v Antarktidě není tak rychlé, jako v Arktidě, kde se teplota vzduchu zvyšuje dvakrát rychleji, než je průměr na Zemi.

4. Záleží na druhu ledu

Je také třeba rozlišovat druhy ledu, ze kterých jsou ledovce na Antarktidě tvořeny, tvrdí vědci. Když totiž roztaje plovoucí led, hladinu oceánů to paradoxně přímo nezvýší. Tento typ ledovce vědci nazývají ledovci šelfovými a jde o těleso, které se nyní ulomilo. Problém je, že tyto šelfové ledovce často poskytují oporu běžným ledovcům za nimi, jejichž roztání by hladiny oceánů naopak zvýšilo. V krátkodobém horizontu tak plovoucí šelfové ledovce hladinu moří sice nezvýší, v horizontu dlouhodobém již ano.

5. Časovaná bomba

Podle vědců je nicméně jisté, že globální oteplování je časovaná bomba. Mnoha městům u břehů moří a oceánů, Miami, New Yorku, Šanghaji, hrozí opravdu velké komplikace i v případě, že se hladiny oceánů zvýší jen o pár milimetrů. „Rozhodnutí, která nyní přijímáme, budou mít své následky za padesát, sto i dvě stě let,“ tvrdí Kevin Trenberth, výzkumník amerického Národního centra pro klimatický výzkum. „A když nyní vidíme ledovou kru o hmotnosti bilionu tun, jak se odštěpila od kontinentu, tak by to pro nás mělo mít význam,“ dodává.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744