Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedna z nejzáhadnějších vražd se blíží rozuzlení. Čtyřletého chlapce brutálně zabili před 33 lety

Jedna z nejzáhadnějších vražd se blíží rozuzlení. Čtyřletého chlapce brutálně zabili před 33 lety

Je to jedna z nejostřeji sledovaných francouzských vražd, která se kriminalistům dosud nepodařila vyřešit. V říjnu 1984 vylovili policisté z řeky Vologne na východě země tělíčko čtyřletého Gregoryho Villemina. Někdo mu svázal ruce a nohy a nechal ho utonout. Francouzským kriminalistům se dlouho nepodařilo identifikovat vraha, nyní ale hlásí zásadní průlom, který by mohl konečně přinést rozřešení případu. 

Smrt „malého Gregoryho“, jak se ve Francii začalo vraždě říkat, poutá pozornost už více než třicet let. Spletitý příběh, v němž nechybí nenávist v rodině i sousedská žárlivost, se začal psát v říjnu 1984, kdy policisté vytáhli z řeky Vologne tělíčko čtyřletého chlapce Gregoryho Villemina. Že se chlapec neutopil náhodou, bylo jasné na první pohled, protože měl svázané ruce i nohy.

Den po hrůzném nálezu přišel zdrceným rodičů dopis, v němž se anonym přiznal k vraždě a čin nazval „pomstou“. Manželé čelili anonymním výhrůžkám od roku 1981, ale že by na ně někdo měl takovou zlost, že by byl schopný zabít jejich syna, si nepředstavovali v těch nejtemnějších snech.

Skutečnost, že manželům někdo vyhrožoval i to, že byl dopis zřejmě poslán před nálezem chlapcova tělíčka, spustily rozsáhlé policejní vyšetřování. Jako možného autora dopisu odborníci na rukopis označili strýce Gregoryho otce Marcela Jacoba. Za mřížemi však nakonec skončil měsíc po chlapcově vraždě Bernard Laroche – bratranec Gregoryho otce – který byl obžalován na základě svědectví svojí švagrové. Ta ale vzala později svá tvrzení zpět a Laroche byl propuštěn z vězení. Dlouho si však svobody neužil. V březnu 1985 vzal spravedlnost do svých rukou chlapcův otec Jean-Marie Villemin a Larocha zastřelil. Strávil pak kvůli tomu dva a půl roku za mřížemi.  

Z vraždy byla v roce 1985 dokonce obviněna matka chlapce Christine Villeminová. O osm let později ale byla všechna obvinění proti ní stažena. Kriminalisté se k případu vrátili v roce 2010, když na dopise našly stopy DNA, které patřily muži a ženě.

Po sedmi letech od obnovení případu a takřka třiatřiceti letech od vraždy si policisté ve středu přišli pro Marcela Jacoba – strýce Gregoryho otce, kterého před lety odborníci na rukopis označili za možného vraha – a jeho ženu. Agentura AFP s odkazem na policejní zdroje uvádí, že v poutech skončila i Ginette Villemin, nevlastní sestra Gregoryho otce. Výslech museli podstoupit také chlapcovi prarodiče, ti ale byli později propuštěni.

Zatčení „cílilo na lidi, kteří mají velmi blízko k jádru případu, snaží se objasnit určité body a poskytnout odpovědi na otázky, které máme“, napsal v prohlášení žalobce Jean-Jacques Bosc. Podle listu l'Est Republicain si zatčení vyslechli obvinění z napomáhání k vraždě, neschopnosti odsoudit zločin a neposkytnutí pomoci někomu ohroženému.

Na konečný verdikt si bude muset francouzská veřejnost ještě nějaký čas počkat. Pro rodiče zavražděného chlapce je poslední vývoj případu už teď velkou nadějí, že se konečně dozví, kdo zavraždil jejich syna. „Je to ohromný krok na cestě k pravdě,“ oznámil Thierry Moser, právník chlapcových rodičů.  

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744