Jedna z nejzáhadnějších vražd se blíží rozuzlení. Čtyřletého chlapce brutálně zabili před 33 lety | info.cz

Články odjinud

Jedna z nejzáhadnějších vražd se blíží rozuzlení. Čtyřletého chlapce brutálně zabili před 33 lety

Je to jedna z nejostřeji sledovaných francouzských vražd, která se kriminalistům dosud nepodařila vyřešit. V říjnu 1984 vylovili policisté z řeky Vologne na východě země tělíčko čtyřletého Gregoryho Villemina. Někdo mu svázal ruce a nohy a nechal ho utonout. Francouzským kriminalistům se dlouho nepodařilo identifikovat vraha, nyní ale hlásí zásadní průlom, který by mohl konečně přinést rozřešení případu. 

Smrt „malého Gregoryho“, jak se ve Francii začalo vraždě říkat, poutá pozornost už více než třicet let. Spletitý příběh, v němž nechybí nenávist v rodině i sousedská žárlivost, se začal psát v říjnu 1984, kdy policisté vytáhli z řeky Vologne tělíčko čtyřletého chlapce Gregoryho Villemina. Že se chlapec neutopil náhodou, bylo jasné na první pohled, protože měl svázané ruce i nohy.

Den po hrůzném nálezu přišel zdrceným rodičů dopis, v němž se anonym přiznal k vraždě a čin nazval „pomstou“. Manželé čelili anonymním výhrůžkám od roku 1981, ale že by na ně někdo měl takovou zlost, že by byl schopný zabít jejich syna, si nepředstavovali v těch nejtemnějších snech.

Skutečnost, že manželům někdo vyhrožoval i to, že byl dopis zřejmě poslán před nálezem chlapcova tělíčka, spustily rozsáhlé policejní vyšetřování. Jako možného autora dopisu odborníci na rukopis označili strýce Gregoryho otce Marcela Jacoba. Za mřížemi však nakonec skončil měsíc po chlapcově vraždě Bernard Laroche – bratranec Gregoryho otce – který byl obžalován na základě svědectví svojí švagrové. Ta ale vzala později svá tvrzení zpět a Laroche byl propuštěn z vězení. Dlouho si však svobody neužil. V březnu 1985 vzal spravedlnost do svých rukou chlapcův otec Jean-Marie Villemin a Larocha zastřelil. Strávil pak kvůli tomu dva a půl roku za mřížemi.  

Z vraždy byla v roce 1985 dokonce obviněna matka chlapce Christine Villeminová. O osm let později ale byla všechna obvinění proti ní stažena. Kriminalisté se k případu vrátili v roce 2010, když na dopise našly stopy DNA, které patřily muži a ženě.

Po sedmi letech od obnovení případu a takřka třiatřiceti letech od vraždy si policisté ve středu přišli pro Marcela Jacoba – strýce Gregoryho otce, kterého před lety odborníci na rukopis označili za možného vraha – a jeho ženu. Agentura AFP s odkazem na policejní zdroje uvádí, že v poutech skončila i Ginette Villemin, nevlastní sestra Gregoryho otce. Výslech museli podstoupit také chlapcovi prarodiče, ti ale byli později propuštěni.

Zatčení „cílilo na lidi, kteří mají velmi blízko k jádru případu, snaží se objasnit určité body a poskytnout odpovědi na otázky, které máme“, napsal v prohlášení žalobce Jean-Jacques Bosc. Podle listu l'Est Republicain si zatčení vyslechli obvinění z napomáhání k vraždě, neschopnosti odsoudit zločin a neposkytnutí pomoci někomu ohroženému.

Na konečný verdikt si bude muset francouzská veřejnost ještě nějaký čas počkat. Pro rodiče zavražděného chlapce je poslední vývoj případu už teď velkou nadějí, že se konečně dozví, kdo zavraždil jejich syna. „Je to ohromný krok na cestě k pravdě,“ oznámil Thierry Moser, právník chlapcových rodičů.  

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud