Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jehly místo sladkostí. Narkomani v Las Vegas si pro ně budou chodit k automatu

Jehly místo sladkostí. Narkomani v Las Vegas si pro ně budou chodit k automatu

Moderní technika by měla pomáhat drogově závislým v Las Vegas. Hlavní město hazardu se rozhodlo instalovat automaty, které budou narkomanům vyměňovat použité injekční stříkačky za nové. Chce tak zamezit šíření chorob.

Průzkumy mezi drogově závislými v USA ukázaly alarmující čísla. Šestnáct procent narkomanů ve Spojených státech je infikovaných virem HIV, mezi šedesáti a osmdesáti procenty z nich pak má v těle přítomné protilátky proti hepatitidě typu C, které prokazují, že si daný člověk někdy prošel nákazou touto nemocí.

Las Vegas se tak stane prvním americkým městem, které nainstaluje automaty, díky nimž si drogově závislí budou moct vyměnit použité injekční stříkačky za nové. Podobný systém v minulosti fungoval v Berlíně, kde byl první přístroj spuštěn v roce 1988, dlouhodobě jsou takové automaty v provozu ve Francii, Austrálii nebo Portoriku.

Metropole začne s třemi automaty umístěnými v centrech pro závislé, organizace zabývající se pomocí narkomanům by je ale brzy rády viděly na více místech po celém státě Nevada. Provoz se spustí od května.

Automaty budou vydávat balíčky, jejichž součástí bude dezinfekční ubrousek, krabička, do níž bude možné použitou jehlu umístit, kondomy a pochopitelně pak samotná čistá jehla. Součástí přístroje je koš na použité stříkačky.

Jednou z výhod automatů je zachování anonymity. Lidem bude stačit naťukat na klávesnici přístroje datum narození a své iniciály. Do budoucna se pak uvažuje o automatech, které by distribuovaly naloxon, který je lékem na předávkování opiáty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744