Jen láska nestačí. Děti z rodin s nízkými příjmy jsou náchylnější k nemocem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jen láska nestačí. Děti z rodin s nízkými příjmy jsou náchylnější k nemocem

Jen láska nestačí. Děti z rodin s nízkými příjmy jsou náchylnější k nemocem

Pediatři varují – jakkoliv by se mohlo zdát, že je v zemích vyspělého světa problém s nízkými příjmy či chudobou marginální záležitostí, ohrožují tyto aspekty zdraví dětí. Průzkum provedený ve Velké Británii ukázal, že jsou děti z rodin s nižšími příjmy častěji nemocné než jejich lépe zajištění vrstevníci.

Britští pediatři v souvislosti s nadcházejícími předčasnými volbami v zemi apelují na tamní politiky, aby podnikli kroky potřebné k řešení problému nerovnosti v oblasti zdravotní péče. Jejich pacienti z nemajetných rodin jsou totiž častěji nemocní. Dětští lékaři se obávají, že by současný vývoj mohl mít vliv na rozšíření zdravotních potíží v budoucích generacích.

Výzkumu, který spustila a vyhodnocovala Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH), se celkem zúčastnilo 250 pediatrů z celé země. Dvě třetiny z nich potom podle závěrečné zprávy organizace publikované letos v květnu vypozorovaly „skutečně významnou“ souvislost mezi materiálním zajištěním a zdravotním stavem svých pacientů.

„Vzrůstající výskyt chudoby v populaci působí na dětské zdraví zničujícím způsobem. Dopad chudoby na zdraví dětských pacientů je významný – jsou náchylnější k dýchacím potížím, mentálním problémům nebo obezitě, než děti žijící v blahobytu,“ tvrdí profesor Russell Viner, referent RCPCH. Starosti mu působí i fakt, že polovina pediatrů ucedla, že se problém neustále zhoršuje.

Studie byla prováděna mezi lety 2014 a 2015, kdy se relativní chudoba ve Velké Británii týkala téměř čtyř milionů dětí. Vztah mezi majetkem a zdravím si 60 % zainteresovaných problémů vysvětluje skutečností, že si chudé rodiny často nemohou dovolit investovat potravin, které by byly pro jejich potomky vzhledem k věku adekvátní.

Dvě třetiny pediatrů pak přišli se znepokojivým zjištěním, že je řada jejich malých pacientů bezprostředně ohrožena potížemi s bydlením, či dokonce bezdomovectvím. Deset procent doktorů referovalo o tom, že se setkali s případy, kdy měla rodina v posledním půlroce potíže po finanční stránce vůbec zajistit základní životní potřeby potomka.

Situace je komplikovaná ale ještě víc. „Rodiče nezůstávají s dětmi v nemocnici, netráví odpovídající čas na dětské jednotce speciální péče s těmi nejmenšími. Mají strach jednak z možné ztráty pracovního místa, jednak z nákladů spojených s dopravou do nemocnice,“ vysvětlil deníku The Independent jeden z lékařů, kteří se průzkumu účastnili.

Další pediatři poukazovali na nevhodné ubytování, kdy děti často žijí ve vlhkých, přeplněných nebo pro bydlení zcela nevhodných prostorách. Podle některých to představuje větší problém než riziko sociálního vyloučení. Jedno z dětí opakovaně postihovaly záchvaty, přičemž se ukázalo, že byt, ve kterém rodina žije, nemá topení.

Potíže působí u dětí i nevhodné stravování. Průzkum ukázal, že řada rodičů zanedbává vlastní jídlo, aby mohli pořídit lepší potraviny svým potomkům. I tak je ale mnoho rodin odkázaných na potravinové banky, které přerozdělují veřejnosti jídlo, které je sice už neprodejné, ale stále konzumovatelné.

Přitom i děti, které by jinak měly všechny předpoklady k tomu, být zdravé, mohou onemocnět, v důsledku nedostatečné stravy, a studeného a stísněného bydlení. Pokud je pak řeč o dětech, které trpí například některou formou autismu nebo poruchami učení, mohou výše uvedené podmínky přivést jejich situaci na okraj zvládnutelnosti.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.