Jezte holuby z nosu, vyzývají vědci. Zásadně tak posílíte vlastní imunitu | info.cz

Články odjinud

Jezte holuby z nosu, vyzývají vědci. Zásadně tak posílíte vlastní imunitu

Šťourání v nose a pojídání vyloveného obsahu je všeobecně považováno za nechutný zlozvyk, kterého je radno se co nejrychleji zbavit. Vědecká studie Ericy Shapiro Frenkelové a Kathariny Ribbeckové ale staví tento nešvar do zcela jiného světla. Podle odborníků bychom naopak měli holuby z nosu jíst, protože prospívají našemu zdraví. 

Vědci přišli na to, že holuby z nosu obsahují muciny, které se běžně vyskytují ve slinách v ústech, která chrání zuby před různými bakteriemi. Pokud tedy příště uvidíte své děti pojídat holuby z nosu a budete-li je chtít okřiknout, rozmyslete si to. Možná tím právě zabraňují tomu, aby se jim na zubech usadila bakterie známá jako Streptococcus mutans, která se často podílí na vzniku zubního kazu.

Hlenem z nosu bychom si navíc jednou mohli čistit zuby. Odborníci se je snaží vyrobit v laboratoři. Pokud se jim to podaří, mohly by být jednou součástí zubních past nebo žvýkaček. Ochrana zubů ovšem není jediný přínos, který má obsah nosu pro naše tělo. Vědci se domnívají, že muciny mohou bránit infekcím dýchacích cest, žaludečním vředům a dokonce i HIV.

Protože muciny nezabíjí bakterie – pouze jim zabraňují páchat škody – někteří odborníci je považují za vhodnější léčebný prostředek, než jakým jsou antibiotika. Ty totiž zabíjí všechny bakterie, včetně těch, které tělu pomáhají. „Uměle vyráběný mucin by se mohl používat k předcházení infekcí,“ vysvětlila pro server Ozy.com Katharina Ribbecková, jedna z autorek studie o pozitivním přínosu mucinu.

Podle Friedricha Bischingera, rakouského plicního specialisty, jsou lidé, kteří pojídají holuby z nosu zdravější, šťastnější a lépe rozumí svému tělu, než ostatní. „Pojídat suché zbytky toho, co vaše tělo vyloučilo, je skvělý způsob, jak posílit svůj imunitní systém. Z medicínského hlediska to bezesporu dává smysl a je to přirozené,“ uvedl Bischinger pro server the Independent. „Nos je z hlediska imunitního systému filter, který zachytává velké množství bakterií; když se tato směs dostane do střev, funguje jako lék,“ vyzdvihl Bischinger.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud