Jihoafrická republika si připomíná sté výročí narození Nelsona Mandely, slavností se účastní i Obama | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihoafrická republika si připomíná sté výročí narození Nelsona Mandely, slavností se účastní i Obama

Jihoafrická republika si připomíná sté výročí narození Nelsona Mandely, slavností se účastní i Obama

Jihoafrická republika si dnes připomíná 100. výročí narození bojovníka proti rasové segregaci a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely. Při této příležitosti se dnes koná mnoho charitativních akcí. Slavností se účastní i bývalý americký prezident Barack Obama.

„Většina lidí vzpomíná na Mandelu jako na starého muže s vlasy jako mám já,“ uvedl dnes Obama smějícímu se publiku. „On ale ve snaze osvobodit tuto zemi začal ještě jako velmi mladý muž, ve vašem věku,“ dodal exprezident. Mladé vůdce pak vyzval, aby usilovali o změny na domácím poli, a zdůraznil přitom jejich vliv na africkou populaci, která je nejrychleji rostoucí populací na světě.

U příležitosti 100. výročí narození prvního černošského prezidenta JAR se dnes po celé zemi koná mnoho charitativních akcí; otevřelo se několik nových zdravotnických klinik. Pod vedením vdovy po exprezidentovi Graçy Machelové se dnes v jihoafrické metropoli Johannesburgu konal i každoroční vzpomínkový pochod, napsala agentura AFP.

Narození významného politika si připomněl generální tajemník OSN Antonio Guterres, který označil Mandelu za bojovníka za rovnost a spravedlnost. Podle bývalého jihoafrického arcibiskupa a laureáta Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua byl zesnulý prezident odrazem toho nejlepšího z lidstva.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.