Jihoafrická republika si připomíná sté výročí narození Nelsona Mandely, slavností se účastní i Obama | info.cz

Články odjinud

Jihoafrická republika si připomíná sté výročí narození Nelsona Mandely, slavností se účastní i Obama

Jihoafrická republika si dnes připomíná 100. výročí narození bojovníka proti rasové segregaci a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely. Při této příležitosti se dnes koná mnoho charitativních akcí. Slavností se účastní i bývalý americký prezident Barack Obama.

„Většina lidí vzpomíná na Mandelu jako na starého muže s vlasy jako mám já,“ uvedl dnes Obama smějícímu se publiku. „On ale ve snaze osvobodit tuto zemi začal ještě jako velmi mladý muž, ve vašem věku,“ dodal exprezident. Mladé vůdce pak vyzval, aby usilovali o změny na domácím poli, a zdůraznil přitom jejich vliv na africkou populaci, která je nejrychleji rostoucí populací na světě.

U příležitosti 100. výročí narození prvního černošského prezidenta JAR se dnes po celé zemi koná mnoho charitativních akcí; otevřelo se několik nových zdravotnických klinik. Pod vedením vdovy po exprezidentovi Graçy Machelové se dnes v jihoafrické metropoli Johannesburgu konal i každoroční vzpomínkový pochod, napsala agentura AFP.

Narození významného politika si připomněl generální tajemník OSN Antonio Guterres, který označil Mandelu za bojovníka za rovnost a spravedlnost. Podle bývalého jihoafrického arcibiskupa a laureáta Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua byl zesnulý prezident odrazem toho nejlepšího z lidstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud