Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihokorejci tančí na kolech disco. Bizarní sport je oblíbený hlavně v Asii

Jihokorejci tančí na kolech disco. Bizarní sport je oblíbený hlavně v Asii

Trikoty s flitry a zlaté šortky cyklisté obvykle nenosí. Ne však ti, kteří chtějí soutěžit v sálové cyklistice v Jižní Koreji. Sport, který je zvláště oblíbený právě na Korejském poloostrově, v sobě kombinuje prvky spinningu, gymnastiky a tance.

Cyklistická krasojízda není novým sportem. Vznikla už na přelomu 19. a 20. století v Americe, odkud se rozšířila do celého světa. Sportovci předvádí dechberoucí gymnastické figury na rozjetých kolech. Soutěžit mohou jednotlivci, dvojice i čtveřice a pravidelně se konají světová mistrovství. V Jižní Koreji ale sport povýšili na úplně jinou úroveň.

Kola jsou většinou statická a připomínají přístroje na spinning. Také předvedené prvky nepůsobí tak náročně jako stojka na jedoucím kole, kterou sportovci v cyklistické krasojízdě běžně předvádí. Video pochází ze světového šampionátu, který se konal v Jižní Koreji. Zlaté šortky ale asi nejsou obvyklou proprietou, vystoupení bylo nejspíše pouze exhibiční.

Kromě krasojízdy se mezi sporty sálové cyklistiky řadí ještě kolová. Dvoučlenné týmy se při ní pokouší na kolech dostat míč do brány a sport tak trochu připomíná sálovou kopanou. Nejznámějšími českými představiteli tohoto sportu byli bezpochyby bratři Pospíšilové, kteří dvacetkrát vyhráli světový šampionát.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1