Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jurský park převedený do skutečnosti. Vědci chtějí oživit vymřelé druhy zvířat

Jurský park převedený do skutečnosti. Vědci chtějí oživit vymřelé druhy zvířat

Každoročně vymírají tisíce živočišných druhů. Nahrazují je sice jiné, někteří vědci se nicméně rozhodli, že po takových pátrat nebudou. V plánu mají přivést opět k životu ty, které již vymřely.

Spielbergův slavný film Jurský park o oživlých dinosaurech byl v době svého vzniku čirou fikcí. Zanedlouho by se ale podobný formát mohlo podařit zrealizovat. Vědci se chystají oživit vymřelé živočišné druhy; veleještěry ale raději nechají spát.

Některé z druhů, které by opět měly chodit po modré planetě, i tak budí respekt. Nezůstane jen u holuba stěhovavého, kozoroha pyrenejského nebo divokého předchůdce domácího skotu – pratura. Toho se mimochodem pokoušeli vědci vyšlechtit už z kraje dvacátého století, výsledný Heckův skot má ale několikery odlišnosti od vyhubeného předchůdce.

Dalšími ze zvířat, která dostanou na zemi svou druhou šanci, by měli být mamut srstnatý a tygr kaspický. Zatímco tygr si na zemi pobyl až do 60. let minulého století, mamuta bude čekat comeback po tisících let. Stane se tak díky DNA, kterou se podařilo vypěstovat v buňkách nejbližšího žijícího příbuzného mamutů, slona indického.

V případě tygra kaspického se vědci rozhodli pro postup, který na první pohled působí velmi jednoduše. Do oblasti od Turecka a Íránu až po Čínu chtějí vysadit tygra sibiřského. Jeho genetická informace je jen nepatrně odlišná od té z vymřelého "druha". Odborníci doufají, že se DNA zvířete v nových podmínkách změní, a dojde tak ke vzkříšení tygra kaspického.

Kozorožec pyrenejský sešel z tohoto světa v roce 2000, když poslední samici Celii zabil padající strom. Díky vzorkům tkáně se podařilo o tři roky později přivést na svět mládě, které ale žilo jen sedm minut, než zamřelo kvůli vrozené vývojové vadě plic. Před třemi lety konečně vědci zjistili, proč k tomu došlo, a chystají druhé kolo klonování.

Patnáct set vycpaných holubů stěhovavých, kteří se nacházejí v muzeích, poslouží pro zisk tkání. Z nich se vědci pokusí naklonovat ptáka, který byl svého času nejhojnějším druhem opeřence, z kraje dvacátého století jej ale čekal neslavný konec.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744