Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Karlův most slaví výročí. 5 věcí, které jste o něm doteď nevěděli

Karlův most slaví výročí. 5 věcí, které jste o něm doteď nevěděli

Karlův most je nedílnou součástí pražské scenérie, odráží ale důležitou kapitolu naší historie. Kamenný most, díky kterému se Praha zařadila k významným zastávkám evropského obchodu, nyní slaví kulaté výročí. Připravili jsme pro vás několik zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli. 

Číselná posloupnost

Podle legendy základní kámen stavitelé na přání Karla IV. položili roku 1357, 9. 7. přesně v 5 hodin a 31 minut ráno. Nejen že se přesný čas založení nejvýznamnějšího postu českých zemí čte pozpátku úplně stejně, roli ve výběru tohoto data údajně sehrály i hvězdy, které v tu dobu měly být v příznivé konstelaci.

Místo vajíček víno

Po staletí se také traduje, že na stavbu Karlova mostu padlo neskutečné množství vajec. To ale vyvrátil nedávný výzkum Vysoké školy chemicko-technologické, v maltě ale našli jiné „pochutiny“, a to mléko a víno.

Povodně

Stavitelé dokázali most dokončit za 45 let, práci jim samozřejmě komplikovalo několik povodní. Jedna z nejhorších most poškodila v roce 1432, voda strhla pět mostních pilířů a jeho oprava pak trvala dlouhých 71 let.

Veřejná doprava

Po Karlově mostě od roku 1883 jezdila takzvaná koněspřežná tramvaj. V roce 1902 ji dokonce nahradila ta elektrická, na jejímž provozu se podílel i slavný František Křižík. Když ale tramvaje začaly svojí vahou most poškozovat, nahradily je autobusy, které zde s přestávkami fungovaly až do konce druhé světové války. Auta se po mostě projela naposledy poměrně nedávno, v roce 1965.

„Karlův“ most

Ač o názvu jedné z našich nejvýznamnější památek nikdo nepochybuje, Karel IV. po sobě tuto stavbu nikdy nepojmenoval. Dlouhá léta se jednalo o jedinou kamennou mostní stavbu v Praze a tak most získal svá přízviska jako „kamenný“ nebo „pražský. Jako Karlův most ho poprvé označil spisovatel Joseph Rudl až v roce 1870.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1