Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kavárna dostala omylem michelinskou hvězdu. Divit se nestačila obsluha, ani davy gurmánů

Kavárna dostala omylem michelinskou hvězdu. Divit se nestačila obsluha, ani davy gurmánů

Takový nápor útulná kavárna v poklidném městečku Bourges nezažila. V jejích dveřích se zničehonic objevily davy gurmánských nadšenců a televizní štáby. Věřily, že našli nejnovější hit tamní gastronomie, čerstvě ověnčený prestižní michelinskou hvězdou. Jenže tu podnik dostal omylem.

Tato kavárna Le Bouche à Oreille má totiž do luxusního podniku daleko. Nabízí levné menu, kostkované plastové ubrusy a jídla jako lasagne nebo hovězí po burgundsku za zhruba 10 eur.

Michelinův průvoce už se restauraci omluvil s tím, že si ji spletl s jiným podnikem stejného jméno poblíž Paříže. Na svých stránkách ale informaci upravil až po dvou dnech. Véronique Jacquetová, která kavárnu provozuje, říká, že její typickou klientelou jsou místní obchodníci. „Najednou sem chodili novináři, pak mi volal můj syn z Paříže, kde žije. Málem umřel smíchy,“ říká Jacquetová.

Druhá Bouche à Oreilles, která hvězdu poté už správně získala, nabízí jídla jako telecí mozek nebo dezert z humra. Cena ze menu se pohybuje okolo 48 eur se sklenicí šampaňského. Tamní šéfkuchař říká, že do stejnojmenného podniku v Bourges volal. „Společně jsme se tomu zasmáli.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1