Každou pátou dívku v Kyrgyzstánu unesou a donutí se vdát. Kvůli traumatu se jim rodí menší děti | info.cz

Články odjinud

Každou pátou dívku v Kyrgyzstánu unesou a donutí se vdát. Kvůli traumatu se jim rodí menší děti

Přibližně každá pátá mladá žena či dívka v Kyrgyzstánu je unesena pro vynucený sňatek, vyplývá z nové studie americké Dukeovy univerzity. Těmto ženám se zřejmě kvůli psychickému traumatu rodí v průměru menší děti. V Kyrgyzstánu bývají často unášeny i dívky mladší 18 let, a to i přesto, že to místní zákony zakazují. Velká část společnosti tento obyčej toleruje a mnozí o něm říkají, že je součástí kyrgyzské národní tradice a kočovného života.

Tradičně to znamená, že budoucí ženich násilím odvede mladou ženu nebo dívku k sobě domů. Žena musí následně napsat dopis, v němž se sňatkem souhlasí, nebo nosit na hlavě takzvaný manželský šátek. V mnoha případech jsou dívky znásilňovány, uvádí Populační fond OSN. Muži si tak zajišťují, že se žena kvůli studu nevrátí domů.

„Po únosu se tyto ženy již nepovažují za panny. Navíc mohou být vnímány jako tvrdohlavé či agresivní, když sňatek odmítají... tím pádem se stávají méně atraktivní pro jiného potenciálního nápadníka,“ píše se ve zprávě, z které dnes cituje organizace Thomson Reuters Foundation.

V Kyrgyzstánu je kvůli sňatku uneseno přibližně 16 až 23 procent žen, mezi etnickými Kyrgyzy je jejich počet ještě vyšší. Třetina sňatků je uzavřena únosem nevěsty. Etnických Kyrgyzů je přitom v zemi se zhruba šesti miliony obyvatel až 70 procent.

Podle informací místního podpůrného centra pro ženy je tak ročně v Kyrgyzstánu uneseno bezmála 12 000 mladých žen a dívek. Unesené nevěsty přitom bývají mladší než ženy z domluvených manželství nebo manželství z lásky, kde průměrný věk ženy činí 19 let.

Ze studie dále vyplývá, že unesené ženy rodí přibližně o 80 a 190 gramů lehčí děti. Podle spoluautora studie Charlese Beckera patří psychické trauma z únosu matky pravděpodobně k faktorům, které ovlivňují stav novorozence.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud