Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Každý nos je jiný a podle vědců to má svůj důvod. Proč ho mají někteří lidé širší?

Každý nos je jiný a podle vědců to má svůj důvod. Proč ho mají někteří lidé širší?

Díky nosu člověk cítí čerstvě upečený koláč a vůni květin. Ne každý ale ví, že nos má ještě mnohem důležitější funkci. Otepluje a zvlhčuje vzduch, který dýcháme. Tím pomáhá proti nemocem, poškození plic a dýchacích cest. I kvůli tomu vědci dlouho uvažovali o tom, že náš nos má tvar podle toho, odkud naši předkové pochází. Ve studeném suchém klimatu se mohly vyvinout nosy, které lépe zvlhčují a oteplují vzduch.

Tajemství konečně odhalili vědci z ze Státní univerzity v Pensylvánii. Šířka nosu lidí se liší podle regionu, ze kterého pochází. Nejen že jsou nosní dílky tím širší, čím vyšší jsou teploty a vlhkost, dokonce to má vliv i na jejich tvar, píše deník New York Times

Vědci studovali skupiny 40 lidí, jejíž rodiče se narodili v regionu, jež se shoduje s jejich genetickými předky. Tito lidé pocházeli ze západní Afriky, východní Asie, severní Evropy a jižní Asie. Zkoumali tvar, šířku i pigmentaci nosu a zjistili, že lidé pocházející z teplejších a vlhkých oblastí měli široké nosní dírky. Úzké nosní dírky měli pak lidé pocházející ze Severní Evropy.

Nos byl dokonce pravděpodobně předmětem přirozeného výběru a tvar má na svědomí genetika. Během evoluce hrál velkou roli v adaptaci na klima. Nebyl ale tak důležitý jako barva kůže.

Vědci upozornili, že jen z 15 procent je genetika lidí závislá na tom, z jakého kontinentu pocházejí. Ve skutečnosti jsou znaky jako barva kůže, tvar nosu nebo struktura vlasů výjimkou. Lidé jsou si podle autorů výzkumu více podobní než odlišní.

„Tento výzkum se zabývá tím, proč se lidé v některých věcech odlišují,“ vysvětluje Arslan Zaidi, jeden z autorů studie. Výzkum by mohl pomoci najít odpovědi na to, proč mají někteří lidé dýchací potíže. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1