Každý nos je jiný a podle vědců to má svůj důvod. Proč ho mají někteří lidé širší? | info.cz

Články odjinud

Každý nos je jiný a podle vědců to má svůj důvod. Proč ho mají někteří lidé širší?

Díky nosu člověk cítí čerstvě upečený koláč a vůni květin. Ne každý ale ví, že nos má ještě mnohem důležitější funkci. Otepluje a zvlhčuje vzduch, který dýcháme. Tím pomáhá proti nemocem, poškození plic a dýchacích cest. I kvůli tomu vědci dlouho uvažovali o tom, že náš nos má tvar podle toho, odkud naši předkové pochází. Ve studeném suchém klimatu se mohly vyvinout nosy, které lépe zvlhčují a oteplují vzduch.

Tajemství konečně odhalili vědci z ze Státní univerzity v Pensylvánii. Šířka nosu lidí se liší podle regionu, ze kterého pochází. Nejen že jsou nosní dílky tím širší, čím vyšší jsou teploty a vlhkost, dokonce to má vliv i na jejich tvar, píše deník New York Times

Vědci studovali skupiny 40 lidí, jejíž rodiče se narodili v regionu, jež se shoduje s jejich genetickými předky. Tito lidé pocházeli ze západní Afriky, východní Asie, severní Evropy a jižní Asie. Zkoumali tvar, šířku i pigmentaci nosu a zjistili, že lidé pocházející z teplejších a vlhkých oblastí měli široké nosní dírky. Úzké nosní dírky měli pak lidé pocházející ze Severní Evropy.

Nos byl dokonce pravděpodobně předmětem přirozeného výběru a tvar má na svědomí genetika. Během evoluce hrál velkou roli v adaptaci na klima. Nebyl ale tak důležitý jako barva kůže.

Vědci upozornili, že jen z 15 procent je genetika lidí závislá na tom, z jakého kontinentu pocházejí. Ve skutečnosti jsou znaky jako barva kůže, tvar nosu nebo struktura vlasů výjimkou. Lidé jsou si podle autorů výzkumu více podobní než odlišní.

„Tento výzkum se zabývá tím, proč se lidé v některých věcech odlišují,“ vysvětluje Arslan Zaidi, jeden z autorů studie. Výzkum by mohl pomoci najít odpovědi na to, proč mají někteří lidé dýchací potíže. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud