Kde udělali španělští inženýři chybu? Revoluční ponorka šla ke dnu, teď se zase nevejde do doků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kde udělali španělští inženýři chybu? Revoluční ponorka šla ke dnu, teď se zase nevejde do doků

Kde udělali španělští inženýři chybu? Revoluční ponorka šla ke dnu, teď se zase nevejde do doků

Španělští inženýři ze společnosti Navatia se už téměř deset let snaží o vytvoření revoluční ponorky. Projekt S80 je ale zatím jednou velkou katastrofou. Zkoušky v roce 2013 ukázaly, že stroj je příliš těžký – nedokázal by vyplout na hladinu, kdyby se ponořil. Opravený model ponorky nese název S80 „Plus“. Inženýrům se jej podařilo o dost vylepšit a také vychytat některé mouchy, ale bohužel ho opět provází jeden velký problém – nevejde se do doků.

Španělský deník El País informoval o tom, že se u ponorek S80 „Plus“ podařilo odstranit problémy spojené s plavbou, ale kvůli provedeným změnám se plavidla nevejdou do doků, které jsou pro ně připravené v přístavním městě Cartagena.

Stavba ponorky S80, která měla být revolučním plavidlem s do té doby nevídanou flexibilitou pohybu, začala v roce 2009. O čtyři roky později se ji podařilo dokončit, ale testovací plavby ukázaly, že je příliš těžká, takže se zvládne ponořit, ale zpátky na hladinu už nevyplave. Chyba podle nejmenovaného důstojníka španělského námořnictva vznikla posunutím desetinné čárky v jednom z výpočtů a nikdo jí nevěnoval pozornost.

Inženýři nakonec zjistili, že ke správné funkčnosti stačí ponorku o deset metrů prodloužit, ale tato jejich „malá chyba“ stála španělskou vládu dalších 14 milionů.  Cena jedné ponorky S80 „Plus“ se dle BBC po všech problémech vyšplhala už téměř na miliardu euro.

Přes všechny problémy snad projekt míří ke zdárnému cíli a funkčním ponorkám se už jen musí přizpůsobit námořní základna. „Během projektu se objevily nějaké nedostatky, ale ty už jsou opravené a projekt je životaschopný,“ citovala španělskou ministryni obrany Margaritu Roblesovou BBC.

INFOGRAFIKA: Torpédoborec USS Michael MonsoorINFOGRAFIKA: Torpédoborec USS Michael Monsoorautor: info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.