Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Když se piloti baví. Boeing ve vzduchu nakreslil svůj obrys přes celé USA

Když se piloti baví. Boeing ve vzduchu nakreslil svůj obrys přes celé USA

Když už máte „trčet“ sedmnáct hodin v kokpitu komerčního letadla, můžete si přitom alespoň užít nějakou legraci. To si řekl testovací tým letadla Boeing 787 Dreamliner, který nad USA proměnil svou letovou dráhu v jeden obří obrys svého stroje. 

Když už měla dvojice pilotů testovat nové motory od společnosti Rolls Royce, udělala to alespoň originálně. Ve vzduchu po startu vykouzlila dokonale přesný obří obrys letadla, které sama testovala: Boeing 787 Dreamliner. Ve vzduchu piloti strávili 17 hodin a proletěli nad 22 státy USA.

Letoun během svého dobrodružství uletěl přes 25 tisíc kilometrů, což z tohoto letu činí nejdelší uskutečněný let komerčního letounu. Někteří uživatlé na Twitteru jim sice spílali za zbytečně spálené palivo, ale Boeing uvedl, že nové motory stejně musel testovat.

„Testovací tým nechtěl létat v náhodných směrech a místo toho tak nechali vyniknout vlastní kreativitu,“ uvedl pro server Washington Post tiskový mluvčí Boeingu Doug Alder. „Špička obrysu letadla navíc směřuje do regionu Puget Sound, domovu společnosti Boeing,“ dodal.

1080p 720p 360p
Boeing 787-10 Dreamliner a 737 MAX 9

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1